• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Őssejtkutatás: elhárult a jogi akadály Amerikában

Hírek Forrás: MTI

Nem tárgyalja az őssejtkutatás finanszírozása elleni keresetet a Legfelsőbb Bíróság.

Az amerikai Legfelsőbb Bíróság hétfőn úgy határozott, hogy nem tűzi napirendre azt a keresetet, amelyet csaknem négy éve nyújtott be két kutató azzal a céllal, hogy tiltsák be az embrionális őssejtkutatás szövetségi finanszírozását. Ezzel lezárult az a hosszadalmas jogi eljárás, amely a közfinanszírozású magzati őssejtkutatások betiltásával fenyegetett. Az igazságügyi erőpróbák sorozatát az indított el, hogy egy körzeti szövetségi bíró 2010-ben elrendelte az embrionális őssejtkutatás állami finanszírozásának felfüggesztését. Arra hivatkozott, hogy az ilyen kísérletek során emberi magzatokat semmisítenek meg, ami törvénybe ütközik.


A vita alapját az képezi, hogy a törvény valóban tiltja, hogy amerikai szövetségi egészségügyi intézetekben kutatási célból emberi magzatokat hozzanak létre, vagy olyan kísérleteket végezzenek, amelyekben az embrió elpusztul. Az előírások azonban nyitva hagyják a lehetőséget az embrionális őssejtek kutatása előtt.

Több közbülső, a kutatásokat átmenetileg engedélyező bírósági döntés után a 2010-ben meghozott végzést egy szövetségi fellebbviteli bíróság végül 2012-ben felülbírálta és úgy határozott, hogy a szövetségi kormány folytathatja a kísérleteket az emberi őssejtekkel. A háromtagú bírói testület elismerte, hogy a vonatkozó jogszabály ellentmondásos, de helyt adott annak az értelmezésnek, hogy helye van azoknak a kísérleteknek, amelyekben az embriókat közvetlenül nem semmisítik meg.

Az őssejtkutatástól a szakemberek egyebek között azt várják, hogy segít megtalálni az Alzehiemer- és a Parkinson-kór, a cukorbetegség, valamint több szív- és gerincbetegség gyógymódját. Nem sokkal megválasztása után, 2009-ben Barack Obama elnök rendeletben engedélyezte embrionális őssejtek kutatását, azzal a megkötéssel, hogy ezek csak olyan, mesterséges megtermékenyítésre szakosodott klinikákról származhatnak, ahol a fölöslegessé vált megtermékenyített petesejteket egyébként is megsemmisítenék.

Két kutató, James Sherley és Theresa Deisher 2009-ben indított pert azért, hogy az ilyen jellegű kísérletek közfinanszírozását leállíttassa. A két tudós szerint a kormányzat által támogatott irányvonal háttérbe szorítja az általuk végzett, felnőtt szervezetből származó őssejtekkel folytatott kísérleteket, amelyek folyamán nem semmisülnek meg embriók.

Legolvasottabb cikkeink