Évente 440 milliárd forintot veszítünk el a nem vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz miatt.
Magyarországon immár 10. éve rendezik meg az Európai Munkavédelmi Hetet, amelynek célja, hogy felhívja a munkáltatók és a munkavállalók figyelmét a munkahelyi biztonsági és egészségi, ezen belül idén kiemelten a pszichoszociális kockázatokra. Az EU felmérése szerint ugyanis a munkavállalók 51%-a véli úgy, hogy munkahelyén általános a stressz, s becslések szerint Magyarországon is évente 440 milliárd forintot veszítünk el a nem vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz miatt.
A rendezvénysorozat részeként kihirdették az Európai Helyes Gyakorlat díj országos fordulójának nyerteseit. A pályázó cégek közül a Chinoin Zrt. Veresegyházi Telephelyét és az Arkon Zrt.-t ítélték példaértékűnek stresszkezelési gyakorlataikért.
Az idén október 20. és 26. közé eső Munkavédelmi Héten, az „Egészséges munkahelyek – Kezeljük a stressz!" kampány keretében az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) új, elektronikus útmutató indulását is bejelentette, melynek célja hogy segítsék a munkaadókat a munkahelyi negatív stressz megjelenésének felismerésében és a megelőző vagy kezelő intézkedések bevezetésében. Az útmutató többek közt felsorolja a munkahelyi stressz kockázati tényezőités azt, hogy milyen jelei vannak a munkavállalók esetében a stressznek. A munkavállalókra gyakorolt hatáson kívül megtudhatjuk azt is, hogy egy vállalkozás ügymenetét, sikerességét hogyan befolyásolják a nem, vagy rosszul kezelt pszichoszociális kockázatok a csökkenő teljesítmény, a hiányzások, balesetek és a magasabb fluktuáció által. Az útmutató, egyelőre angol nyelven elérhető itt
Az Európai Unióban 200 millió, Magyarországon pedig több mint 4 millió munkavállaló van. Az Európai Munkavédelmi Ügynökség által megkérdezett dolgozók 51%-a szerint a stressz gyakori a munkahelyén, 10-ből 4 munkavállaló pedig úgy véli, hogy ezt a problémát és a vele járó pszichoszociális kockázatokat nem megfelelően kezeli munkaadója. Mivel a betegség miatt kieső és elveszített munkanapok mintegy 50-60%-ának hátterében a stressz és annak negatív egészségi következményei állnak, így a munkahelyi stressz az Európai Unió tagállamaiban évente 136 milliárd euró, Magyarországon 440 milliárd forint kárt okoz a foglalkoztatóknak.
„Több éve működő innovatív és hatékony módszert dolgoztunk ki a pszicho-szociális kockázatok felmérésére és kezelésére, amely egyéni, kapcsolati vagy szervezeti szinten is képes beavatkozni ott, ahol az szükséges. Szakértőink maguk állították össze a Lélek boxutca névre keresztelt, komplex, 2010-2016 között megvalósuló programot, amelynek egyediségét a helyszíni megoldás adja“ – mondta Szőcs István, a Chinoin Zrt. Veresegyházi Telephelyének HSE vezetője, a 100 fő feletti vállalati kategória nyertese. „Szakértőink a lehető legtöbb időt töltik a termelési területen és munkavégzés közben kérdezik meg a dolgozót az őt érő stresszorokról, azok megoldási lehetőségeiről. Ez a módszer biztosítja a szakemberek számára a helyszíni ismeretszerzést, az alaposabb feltárást, illetve erősíti a bizalmi kapcsolatot. A mélyebb és hosszabb beszélgetéseket a minden dolgozónak elérhető egyéni konzultáción folytathatják“ – tette hozzá.
A nemzetközi döntőbe került pályázatok közül 2015 áprilisában hirdetik ki a nyertes vállalatokat. A díjkiosztó rendezvényt a soros EU elnökségi országban, Lettországban tartják.