A nephrológus és traszplantőr közösség közös levele a Vese Világnapja kapcsán.
A vese világnapjának megünneplése a nephrológus társadalom számára minden évben nagy lehetőség, de egyben nagy kihívás is: egy napra a média és a társadalom figyelme a vesebetegek és az őket ellátó multidiszciplináris csapat felé fordul. Néhány frappánsan és pontosan megfogalmazott üzenettel nagyon sokat tehetünk a betegség megelőzése, az egészségtudatos életmód érdekében.
Ugyanakkor a nap végén az élet megy tovább, és nekünk, a vesebetegekkel foglalkozó orvosoknak nem lehet más célunk, érdekünk, mint az érdeklődés fenntartása, a folyamatos küzdelem és szolgálat a jó cél érdekében" - írta kollégái képviseletében is Prof. Dr. Reusz György a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekklinika igazgató-helyettese, a Magyar Nephrológiai Társaság elnöke.
"Ezért hoztuk létre a Nephrológiai Szolgáltatók Egyesülete kezdeményezéséhez csatlakozva, a transzplantációs társasággal és a civil mozgalmakkal szoros együttműködésben a Nemzeti Vese Programot, amelyik intézményesített kereteket biztosít a közös fellépéshez.
Idén a vese világnapja a veseátültetéssel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. A veseátültetés a nephrológia „csúcstechnológiája". Ahhoz, hogy sikeres lehessen, széleskörű tájékoztatásra is szükség van. Nem részletezve és csak felsorolásszerűen ide tartozik a donáció, a várólisták, a családok pszichés vezetése és a vesepótló kezelések közötti átjárhatóság kérdésköre. Az üzenetek célba juttatásában lehetnek partnereink a civil szervezetek és természetesen a veseátültetést végző orvosok.
Az idei mottó: „adj vesét, hogy életet adhass!" röviden, tömören, de igen plasztikusan jeleníti meg annak a szemléletváltásnak a szükségességét, amely nélkül – álljon rendelkezésünkre bármekkora technikai szaktudás és szakértelem – nem fogunk tudni célunkhoz, a veseelégtelen betegek gyógyításához közelebb kerülni."
"1902-ben egy magyar sebész, a pécsi születésű Ullmann Imre végezte el az első sikeres kutyavese-átültetést. 100 évvel később a világ vezető transzplantációval foglalkozó orvosai ezt a dátumot ünnepelték a transzplantáció születéseként - folytatja a közös levelet Prof. Dr. Langer Róbert, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinika főigazgatója, A Magyar Transzplantációs Társaság elnöke. 1954-ig várni kellett az emberen végzett első sikerig, amikor egypetéjű ikrek között valósult meg a később Nobel-díjjal jutalmazott műtét. 1962-ben Németh András Szegeden végezte az első veseátültetést, de még több mint tíz évet kellett várni az első valódi sikerig: Perner Ferenc 1973-ban indította a máig tartó sikeres programot.
Országosan immáron több mint 6000 veseátültetés történt a négy egyetemi centrumban. Az európai középmezőnyben helyezkedünk el az átültetések számával, eredményeink a világ élmezőnyével összevethető színvonalat jelentenek. A közelgő teljes jogú Eurotransplant csatlakozás mérföldkő lehet a szervátültetések vonatkozásában, a pozitív horvátországi példa reméljük ragadós lesz, ott az átültetések száma a csatlakozást követően jelentősen megemelkedett.
A tavalyi év különös jelentőségét az adja, hogy soha ennyi (47) élődonoros átültetést nem végeztünk, a legjobb eredményt ugyanis ez a típus jelenti hosszútávon. A Vese Világnapja remélhetőleg sokak figyelmét irányítja a tartós gyógyulást jelentő veseátültetésre, mely sokak reménye, akik végstádiumú vesebetegségben szenvednek".
A Nemzeti Vese Program Cselekvési Terve - szakmai olvasóinknak