• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Világválság és ápolónőhiány

Hírek Forrás: MTI

Az amerikai nővérhiány a világválság miatt szokatlanul gyorsan megszűnt.

Sok ápolónő elhalasztja a nyugdíjba vonulást, aki pedig gyermekével otthon maradt, most inkább beviszi a kicsit a bölcsödébe, és megy a kórházba ügyelni - a még gyakorlatlan, újonnan végző egészségügyi szakdolgozók viszont alig találnak munkát.

Az amerikai nővérhiány a világválság miatt szokatlanul gyorsan megszűnt - írja Health Affairs szaklap.

Az Egyesült Államok tervezett egészségügyi reformjának különös segítséget nyújthat az a váratlan, kedvező változás, hogy az évtizedek óta zavarokat okozó ápolónőhiány egy csapásra megoldódott. A nővérek és asszisztensek száma 2007-2008 során 18 százalékkal nőtt, amihez hasonló az amerikai gyógyintézetekben és rendelőkben harminc éve nem fordult elő.

A magyarázat egyszerű: bekövetkezett a gazdasági válság. A hiány pótlásának csaknem a fele abból ered, hogy az ötven évesnél idősebb egészségügyi szakdolgozók közül most sokan nem mennek el nyugdíjba, hanem folytatják a munkát. A tavaly belépő nővérek közül minden harmadik olyan, 21-34 éves gyakorlott ápolónő, aki az előző esztendőben még gyermekgondozás miatt otthon maradt.

A statisztikák szerint ebben az időszakban 243 000 ápolónő jelent meg az egészségügyi munkaerőpiacon. Ez hatalmas változás ahhoz képest, hogy az intézetek, orvosi rendelők nővérhiánya 1998-ban kínzóvá vált, 2001-ben pedig a legrosszabb volt. Akkor az amerikai kórházakból az ápolónők 13 százaléka hiányzott.

A hiányzó szakszemélyzetet az amerikai betegellátás főleg importból pótolta: a tavalyi adatok szerint az amerikai egészségügyben tevékenykedő szakdolgozók 16,3 százaléka külföldön született. Ez most csaknem félmillió nővért jelent, arányuk 1994-ben még csak 9 százalék volt.

Az egészségügyi illetékesek hangsúlyozzák, hogy fontos lenne több fiatalt erre a területre csábítani a szakiskolák kapacitásának növelése, a kórházi munkakörülmények javítása útján. Ebben is látható fejlődés, de még mindig nem elégséges.

Több szakértő cikke hangsúlyozza, hogy a jelenlegi szerencsés helyzet csak átmeneti jelenség. A társadalom öregedése, a mind bonyolultabb vizsgálati technikák miatt az egészségügyi dolgozók iránti igény meredeken növekszik majd.

Becslések szerint az amerikai betegellátásnak 2020-ban már ismét nővérhiánnyal kell szembe néznie. Úgy számolják, hogy akkorra 260 000 új ápolónőt kell majd pótolni.