• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Zsírszövet helyett őssejtpótlás a mellrekonstrukcióban?

Hírek Forrás: MTI

Őssejt segítségével növeszthetik újra a mellrák miatt kivett mellszövetet.

Egy Japánban kifejlesztett új eljárásnak köszönhetően az emlőmegtartó műtéten átesett mellrákos nők képesek lehetnek "újranöveszteni" az eltávolított mellszövetet. Japán kutatók az érintett nők saját őssejtjeit és más testrészeikből származó zsírszövetet kombináltak és ültettek be az emlőmegtartó műtétkor eltávolított szövetek helyére. Zsírszövet felhasználásával már korábban is próbálkoztak a mellszövet regenerációjával, de az csak 30 százalékban volt sikeres, mert a legtöbb esetben a zsírsejtek hamar felszívódtak.

Az őssejtek hozzáadásával azonban sikerült 70-90 százalékra növelni a regeneráció esélyét, miután olyan új vérerek jöttek létre, amelyek képesek voltak megfelelően ellátni, fenntartani az új szövetet.

A The Daily Telegraph online kiadásában ismertetett tanulmányhoz, amelyet Nakajama Bin, a Tottori Egyetem professzora vezetett, összesen öt, 30 és 60 év közötti nőt választottak ki. A beavatkozás után egy évvel a kutatók mindegyik esetben sikeresnek nyilvánították a beavatkozást. Senkinél sem alakult ki fertőzés, és a rák sem újult ki.

Nakajama professzor szerint a tanulmány célja az volt, hogy ellenőrizzék az eljárás biztonságosságát. A kutatók abban reménykednek, hogy Japánban már egy éven belül alkalmazható lesz a módszer, ez azonban nagyban függ az őssejtek felhasználásáról szóló szabályozástól, amelyről várhatóan idén dönt a kormány.

Rachel Greig, Nagy-Britannia vezető mellrákellenes jótékonysági szervezete, a Breakthrough Breast Cancer munkatársa szerint izgalmas a japán tanulmány. Mivel azonban a vizsgálatokat kis mintán végezték, és még nagyon korai szakaszban vannak, egyelőre nehéz megmondani, milyen szerepe lehet az új eljárásnak a mellrákos páciensek jövőbeni kezelésében. Mindenesetre érdeklődéssel figyelik majd a fejleményeket – tette hozzá.

Világszerte egyre több klinikai vizsgálat összpontosít az őssejtek felhasználásával végzett mellműtétekre, kutatók azonban korábban arra figyelmeztettek, hogy az eljárások biztonságosságának bizonyításához többéves megfigyelésekre van szükség.