Ha a beteg élsportoló, azonnal jeleznie kell orvosának, ugyanis kaphatott olyan szert, ami egyébként tiltó listán szerepe.
Számos alkalommal olvasható, hogy egy-egy élsportoló megsérül, műteni kell. Ilyenkor az egyik legfontosabb kérdés, vajon mikor térhet vissza a versenyzéshez, illetve mikor lesz képes ugyanolyan szinten teljesíteni, mint korábban. A Népszava háromrészes sorozatában arra keresi a választ, miként tudnak a lehető legkisebb kihagyással újra magas szinten teljesíteni.
Második alkalommal dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) ügyvezető igazgatója arról beszélt a Népszavának, hogy hol és mit kell bejelentenie egy gyógyuló élsportolónak.
– Ha valaki megnézi a jelenleg érvényben lévő tiltott szerek listáját, akkor bizony meglepődik, hiszen számos olyan gyógyszer megtalálható rajta, amit egy élsportolónak betegség, vagy sérülés esetén simán felír az orvosa. Mit lehet ilyenkor tenni?
– Az első és legfontosabb, hogy a sérült vagy beteg azonnal jelezze az orvosának, hogy élsportoló. Ugyanis a mai orvosi képzésben, továbbképzésben már kötelező anyag a doppingellenes harc és ezek hozzátartozói. Éppen ezért az orvosok pontosan tudják, hogy létezik az úgynevezett tiltott szerek listája, azaz ez alapján fognak bármilyen hatású gyógyszert felírni.
– Milyen egyéb módon tudhatja meg a sportoló, mi az, amit szedhet, és mi az, ami már doppingnak, teljesítményfokozónak számít?
– Egyrészt a MACS több kiadványt is megjelentetett, amiben minden fontos tudnivaló benne van, így akár ezt is magával viheti például a kivizsgálásra. Másrészt a honlapunkon minden rajta van, és a tiltott szerek listáját nagyon gyorsan megtalálhatja mindenki a kereső program segítségével. De ha az megnyugtatóbb, akár telefonon is állunk a sportolók rendelkezésére, szóban is elmondjuk a számukra fontos információt.
– De mi van azokkal, akik súlyos sérülést szenvednek, és megműtik őket?
– Természetesen a kórházi, vagy sürgősségi ellátás, például a műtét esetén nem kell mérlegelni, listákat böngészni, ilyenkor a teljes orvosi ellátás, a sportoló minél előbbi felépülése a lényeg. A kórházi kezelésről kapott igazolást szükség esetén mutassák be a munkatársaimnak, de arra figyeljenek, hogy a zárójelentésben minden részletesen legyen feltüntetve: milyen műtéten esett át, mit kapott az illető. Ha a teljes javuláshoz további gyógyszerezés szükségeltetik, akkor konzultáljon velünk is.
A teljes interjú a nepszava.hu portálon olvasható!