Ezt
nyilatkozta a napokban az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) új vezetője.
Máté Gábor szavait azonban nem szabad félreérteni: a pánikhangulat elkerülése érdekében nem árt tudni, hogy nem a sürgős, életveszélyes helyzetek esetében vetődött fel a 15 percen túli kiérkezés.
Pápai Imre, megyei vezető mentőtiszt
a feol.hu kérdésére elárulta: továbbra is mindenhová 15 percen belül kiérkezik a segítség, de a kérdés az, minden esethez kell a mentő?
Vannak olyan helyzetek, amelyeket nem a mentőknek kell megoldaniuk – szögezte le a vezető mentőtiszt, hozzátéve azt is, a lakosság esetében tehát olyan paradigmaváltásra lenne szükség, amelyben a mentőkbe vetett bizalom nem sérülni, viszont tisztázódna, mikor van helye a mentőautó elindításának.
A székesfehérvári mentésirányító központban – ahol monitorokon látható, hová, milyen esethez tartanak a mentőautók - a 20 éves tapasztalattal bíró Budai Imre és kollégái dolgoznak. A szakemberek kapcsolatban állnak a légi- és a motoros mentőkkel és a megyei állomásokkal, iránítják a feladatokat. Átlagban naponta száz esetet kezelnek, az erősebb időszakokban akár napi százharmincat is.
A kikérdezés alapján tudunk megfelelő szintű és a lehető legközelebb található autót küldeni. Ezzel mérjük fel azt is, szükséges-e a mentő kiérkezéséig telefonos segítséget nyújtani a hívónak – árulta el Pápai Imre és Budai Imre.