Fontolják meg az operatív szakmák tervezhető és halasztható (ún. elektív) műtéteinek felfüggesztését.
Naponta 33 százalékkal nő a koronavírus fertőzöttség aránya, ami nagyon gyors lakossági átfertőzést és az ellátórendszer kapacitásainak sokszoros meghaladását jelenti 3 héten belül. Épp ezért minden óra számít és minden időben meghozott döntéssel lassíthatunk a járvány terjedésnek ütemén - vallja dr. Máté-Horváth Nóra aneszteziológus, akinek a betegekhez és kollégákhoz szóló felhívását a népszava.hu közli.
Mint írta: "arra kérem orvos kollégáimat, a szakmát és az intézményvezetőket, fontolják meg az operatív szakmák tervezhető és halasztható (ún. elektív) műtéteinek felfüggesztését (sebészet, szülészet-nőgyógyászat, urológia, ortopédia, szemészet, szájsebészet, fül-orr-gégészet, stb).
Az ilyen műtétek számtalan orvos-páciens találkozással járnak, az amúgy is szűkös kapacitását terhelik és a mostanában egyre korlátozottabb számban rendelkezésre álló (pedig most aztán különösen fontos) elsődleges védőfelszerelések készletét (maszk, kesztyű, sapka, egyszerhasználatos eszközök) is fogyasztják. Ezen felül a láthatatlan lakossági terjedés és a hosszú lappangási időszak miatt ezek az orvos-páciens találkozások rizikót jelentenek egészségügyi személyzetre és páciensekre egyaránt - teszi hozzá. (Ugyanakkor persze el kell végezni a sürgős és olyan sürgető műtétek elvégzését, amelyek elhalasztása a páciens állapotának gyors vagy visszafordíthatatlan romlását eredményezné (tipikus példa: onkológiai műtétek, melyek nem tűrnek halasztást)
Felhívása nem csak a kollégáknak szól, hanem azokhoz a páciensekhez is, akik halasztható műtétre várnak. Őket arra kéri, ne jelenjenek meg a járvány alatt az egészségügyi intézményekben, akkor sem, ha műtéti időpontjuk mostanra szól. Ezzel önmagukat is védik, hiszen jelenleg minden ember-ember érintkezés magában hordozza a fertőzés veszélyét, az egészségügyi ellátóintézmények pedig sajnos jellegükből adódóan gócpontjai lehetnek a járványnak.