A totyogó megtalálja a tükörtisztítós flakont, az ovisnak azt mondjuk, hogy nyugodtan vegye be a pirulát, hiszen az csak olyasmi, mint a cukor - a mérgezések jelentős része a gyermekeket érinti, azon belül is az 1-4 éves korosztály a legveszélyeztetettebb. A Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának adatai szerint a tavalyi 126 véletlenszerű mérgezés felét e korcsoport tagjai szenvedték el - írja a
feol.hu.
Mint a Belláné Apostol Mária közegészségügyi osztályvezető által a témában összeállított összefoglalóból kitűnik, a kisgyermekkori mérgezések leggyakoribb oka a mindennapos gyógyszerek – fájdalomcsillapítók, megfázás és köhögés elleni készítmények - bevétele, valamint a háztartásban használatos vegyszerek (például a mosószer, mosogatószer, szappan, sampon és egyéb tisztító- és tisztálkodó szerek) megkóstolása.
Szép színes és játékra csábító - de mindig tartsuk fémdobozban, zárható szekrényben! A tavaly a megyében bejelentett összes mérgezéses eset 57 százaléka történt gyógyszerek miatt, a népegészségügy adatai szerint.
Sok gyártó ma már kifejezetten gyermekzáras kupakkal gyártja a termékeit, válasszuk ezeket, de sose töltsünk át ilyen szert ásványvizes üvegbe! A megtévesztés eszköze lehet az is, amikor a kisgyermeket úgy vesszük rá a gyógyszer bevételére, hogy a pirulát cukorkához hasonlítjuk. Inkább azt hangsúlyozzuk, hogy ez orvosság és csak betegség esetén szabad beszednie a gyermeknek!
Ami a felnőtteket illeti, a mérgezések közel fele a 25 és 54 év közötti korosztályt érinti. Az indítékokat és okokat vizsgálva a tavalyi összes eset 56 százaléka öngyilkossági szándék miatt történt, míg az élvezeti függőségből bekövetkezett mérgezések 20 százalékot tettek ki. Mindkét nemből szinte megegyező arányban kerültek ki a mérgezettek.
Belláné Apostol Mária: – Tavaly országosan összesen 24 775 bejelentett eset történt. Szerencsére az igazán komoly, halállal végződő esetek száma az idejében jött, hatásos beavatkozásnak is köszönhetően elenyésző. A 2016-ban jelentett mérgezési esetekből kettő végződött halállal (egyik esetben gyógyszer, másik esetben háztartási sósav volt a mérgező anyag), s ha az összes esetet nézzük, a Fejér megyei arány az országoshoz hasonló.