Önmagában az idő nem old meg mindent, csak az számít, hogy ki mennyi időt fordít a gyászra.
Most tele vannak a temetők, hosszú sorok állnak a virágárusoknál. Az év más szakaszában viszont keveset beszélünk a gyászról és a gyászolókról. Pedig a hozzátartozójukat elveszítő embereknek nagy szüksége lenne a segítségre. Tudomásul kell venni, hogy a gyászon nem lehet gyorsan túlesni - írta az mno.hu.
Mára nyoma veszett a gyászkultúrának, sőt gyászolni már egyáltalán nem divat: ma azt tartjuk erősnek, aki hamar túl tudja magát tenni a gyászon, és arra törekszik, hogy mihamarabb túllépjen a veszteségen. Magyarországon a gyászolók szervezett támogatása nem bevett szokás, alig vannak olyan csoportok, amelyek a szeretteik távozása után komoly lelki traumát átélő hozzátartozókat segítenék. A kevesek egyike a Napfogyatkozás Egyesület, amelynek fő célja az, hogy ráirányítsa a társadalom figyelmét a gyászolók nehézségeire, támogatásának fontosságára, emellett pedig egyéni és csoportos foglalkozásokkal segítse az érintetteket.
„Sajnos a média nagyon keveset foglalkozik a gyásszal, igazából csak halottak napja környékén kerül elő ez a téma. De akkor töményen, ami viszont vissza is üthet: ilyenkor az emberek már nem olvassák el a sokadik, halállal, gyásszal kapcsolatos cikket, egy idő után besokallnak a témától" – mondja Singer Magdolna író és gyásztanácsadó, a Napfogyatkozás Egyesület elnöke. Az ismeretterjesztésre valóban nagy szükség van, ugyanis napjainkban rengeteg a gyásszal kapcsolatos téves hiedelem, ezek pedig fölösleges félelmeket gerjesztenek. Tipikusan ilyen például az, hogy a gyászidőszakot jó mihamarabb, lehetőleg már a temetés után azonnal lezárni. Pedig valójában legalább egy év kell ahhoz, hogy a gyász érzelmileg feldolgozható legyen, egyszerűen azért, mert ennyi idő alatt játszódik le minden olyan évforduló, amit már az elhunyt nélkül kell megélnünk. Az első születésnap, ahol az ünnepelt már nem lehet jelen, az első házassági évforduló, amit egyedül él át a házastárs, az első karácsony, ahol nem teljes a család. Mindaddig, amíg az emberek ezeket az érzéseket nem élik meg, nem tudják érzelmileg lezárni a gyászt... A teljes cikk