Továbbra is magas a területen kívüli, más településekről érkező páciensek aránya, változtatni kellene a szabályokon.
Nagyjából ugyanannyian, 13 ezren fordultak a békéscsabai orvosi ügyelethez tavaly, mint két éve – derült ki abból a beszámolóból, ami a városi cég előző évi tevékenységét taglalta. A koronavírus-járvány ideje alatt sem változtak jelentősen a számok, csak az arányok: többen kértek és kaptak telefonon keresztül tanácsot, kevesebb volt a személyes vizsgálat - írta a beol.hu.
Ez átlagosan napi 36 beteget jelent, viszont járványos időszakban és hosszú hétvégéken többen jelentkeznek, ami miatt a várakozási idő növekedhet. A páciensek többségét, 94 százalékát véglegesen ellátták, 3–3 százalékát pedig továbbirányították a sürgősségi betegellátó osztályra vagy igénybe vették a mentőszolgálatot.
A csabai orvosi ügyeletet a békéscsabaiak, a csabaszabadiak, a telekgerendásiak, a kétsopronyiak, az újkígyósiak és a szabadkígyósiak kereshetik fel. Továbbra is magas a területen kívüli, más településekről érkező páciensek aránya. Minden ötödik-hatodik betegnek máshol, a területen illetékes orvosi ügyeletnél – és nem a békéscsabain – kellene segítséget kérnie.
– Természetesen minden sürgősségi beteget el kell látni, lakóhelyétől függetlenül, de azzal is tisztában kell lenni, hogy ez a nagyszámú beteg úgy veszi igénybe a szolgálatot, hogy ellátásuk költségét az állam nem finanszírozza. Így a többletköltség végső soron az önkormányzati hozzájárulást terheli – fogalmazott dr. Sonkoly Iván, a Csaba Ügyeleti Kft. ügyvezetője. Mint mondta, több okra vezethető vissza, hogy miért magas évről évre a területen kívüli betegek aránya. A probléma mielőbbi megoldásához a jogszabályok és a finanszírozási szabályok változtatására egyaránt szükség volna.