A 160 üres hazai háziorvosi praxisra mindössze 38-an jelentkeztek.
Még a 6–10 millió forintos támogatás ellenére sem kellenek a régóta betöltetlen álláshelyek. Csongrád megyében négy üres praxis van, az egyikbe 2005 óta nem találnak orvost. Félmilliárd forint áll rendelkezésre, hogy orvosok a letelepedési támogatást igénybe véve olyan körzetben kezdjenek gyógyítani, ahol egy-két éve vagy annál régebben nem volt háziorvos, vagy csak helyettesítéssel tudták ellátni a körzetet. Ilyenből jelenleg 160 van az országban. A pályázók 6 és 10 millió forint közötti, vissza nem térítendő, szabad felhasználású támogatáshoz juthatnak: vehetnek belőle lakást, házat, autót, de akár a diákhitelüket is visszafizethetik belőle. Cserébe annyit kell vállalniuk, hogy legalább négy évig az adott praxisban dolgoznak – írja a Délmagyarország Napilap cikke nyomán a delmagyar.hu portálja.
Az Országos Alapellátási Intézet honlapján található adatok szerint Csongrád megyében jelenleg négy üres praxis van. Nagylakon 2005, mindszenten 2012, Székkutason tavaly nyár óta nem találnak háziorvost, Kisteleken pedig idén januárban üresedett meg a gyermek-háziorvosi álláshely. Hogy ezek közül pályáztak-e valamelyikre, egyelőre nem lehet tudni. Hamarosan pedig újabbak kerülhetnek fel a listára, hiszen a ma praktizáló háziorvosok jelentős része nyugdíjas korú, vagy már közel van hozzá.
Csergő Tibor például 80 éves. A szőregi háziorvos azt mondja, egyelőre nem is akarja abbahagyni a munkát, hiszen szereti, és az egészségi állapota is lehetővé teszi. Azt azonban tudja, még Szegeden is nehéz eladni egy praxist, nemhogy a kis falvakban. Az a baj, hogy a fiatalok már nem választják maguknak ezt a pályát. Nekem minden évben volt rezidensem, idén azonban már nem jelentkezett senki. Ez persze nem is csoda: az államvizsgázó 28 diákból egyetlenegy nyilatkozott úgy, hogy háziorvos szeretne lenni. A többiek vagy külföldre mennek, vagy más szakmákban helyezkednek el – tette hozzá a szőregi háziorvos.
Az évek óta betöltetlen praxisokkal kapcsolatban Szilárd András, a Háziorvosok Csongrád Megyei Egyesületének elnöke úgy fogalmazott: a falvakban olyan kicsi a lélekszám, hogy abból nem lehet fenntartani egy praxist. Hatmillió forint ráadásul nem is elég egy praxis beindítására, tíz is csak szűken. Nem szabad elfelejteni, hogy bár az alapellátás biztosítása önkormányzati feladat, a legtöbb helyen semmilyen támogatást nem kapnak a vállalkozó doktorok – tette hozzá Szilárd András, aki úgy gondolja, ahhoz, hogy az üres praxisok is be legyenek töltve, elsősorban a pályát kellene vonzóvá tenni. Míg egy kezdő bíró közel 400 ezer forintot keres, egy háziorvos 30 éves praxissal 230 ezer forintra van besorolva a bértáblán. Nem csoda, ha a fiatalok nem akarnak erre a pályára jönni – fogalmazott Szilárd András.