Az agy időskori hulladéktisztítási folyamata is javítható, sőt akár a fiatalkori szintre is visszaállítható.
Ahogy a háztartási szemetesünkben, úgy az agyunkban is felhalmozódnak hulladékok, amelyek fogékonyabbá tesznek a neurológiai betegségekre, elsősorban az idősebbeknél. Egy új kutatási eredmény szerint viszont lehetséges az életkorral összefüggő hatások visszafordítása és az agy hulladéktisztítási folyamatának visszaállítása - írja a hvg.hu.
Az agyban folyamatosan felhalmozódnak haszontalan salakanyagok, mérgező fehérjék, amelyek fiatalkorban szépen ki is ürülnek. Az idő múlásával viszont ez a tisztítási folyamat lelassul, és a felhalmozódott káros anyagok fogékonnyá tesznek olyan neurológiai betegségekre, mint a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór. Amerikai kutatók felfedezése szerint viszont az agy időskori hulladéktisztítási folyamata is javítható, sőt akár a fiatalkori szintre is visszaállítható.
A Rochesteri Egyetem szakemberei egereken kísérleteztek, és arra a következtetésre jutottak, hogy a nyaki nyirokerek működésének helyreállítása hozzájárulhat a salakanyagok gyorsabb eltávolításához az agyból még idős korban is. Fejlett képalkotó és részecskekövetési technikákat alkalmazva figyelték meg a koponya-gerincvelői folyadékban (CSF) lévő fehérjehulladék szállításának mikéntjét, emellett monitorozták a nyaki nyirokerek ritmikus lüktetését is, ami elősegíti a hulladékanyag agyból való kilökődését.
További részletek a cikkben.