Amíg a gyermekek logopédiai kezelése viszonylag jól működik, addig az időskori, illetve a rehabilitációs ellátás akadozik.
Alacsony a fizetés és kevés a szakember – mondják a logopédusok. Pedig nemcsak az iskolákban, óvodákban van szükség rájuk, hiszen egészségügyi rehabilitációban is részt vesznek. A kancelláriaminiszter a képzéssel oldaná a munkaerőhiányt, az induló mesterkurzusok azonban önköltségesek, egy fél év tandíja 300 ezer forint - foglalta össze a helyzetet a Hír TV.
„Magyarországon ugye a népesség egyre öregszik, de nemcsak Magyarországon, Európa-szerte egyre nagyobb problémát jelent majd az időskori nyelv- és beszédterápiának a megoldása. Ehhez kellenek álláshelyek, és kellenének logopédusok és azoknak valami elfogadható dotációjuk, legalábbis hogy ne legyen olyan nagy a különbség a közoktatásban dolgozó és az egészségügyben vagy más formában dolgozó logopédusok fizetése között. Egyelőre ez még nagyon nagy visszatartó erő, úgyhogy nem nagyon jönnek" – mondja Mészáros Éva nyelvész-logopédus.
A rehabilitációs intézet adatai szerint legalább ötven szakembert azonnal tudnának foglalkoztatni, ha kapnának rá új álláshelyeket nemcsak az egészségügyben, hanem a iskolákban is. A kancelláriaminiszter szerint azonban egyelőre nem lenne kit felvenni, mivel kevés a szakember, a megoldást ezért inkább a képzésben látja.
„A hozzám eljutott információk alapján sokkal nagyobb probléma az, hogy nincs megfelelő mennyiségű és minőségű logopédus. Én úgy gondolom, hogy a logopédusképzést, illetve a logopédussá válást kell támogatni" – így Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A lehetséges támogatásokról folyamatosan egyeztetnek. A szeptemberben induló új, gyakorlati logopédusi képzés azonban egyelőre csak önköltséges formában indul, a mesterképzés tandíja háromszázezer forint körül van, ami a várható havi fizetés többszöröse.