• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az anyák forradalma Gerébbel az élen

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász történetén keresztül mutatják be a szülészeti ellátás anomáliáit szerte a világon.

Nem szabad, hogy a biztonságra hivatkozva a szülészeti ellátás a nőkkel szembeni erőszak egy megnyilvánulási formája legyen. Az anyáknak „forradalmat" kell csinálniuk, hogy a gyakran megalázó, őket és kisbabájukat nem szolgáló szülészeti ellátás megváltozzon – ezek a fő üzenetei annak a mozgalomnak, amely nemrégiben indult el Európában és a tengeren túl, országhatárokon átívelően – olvasható a Népszabadság – online oldalán.

Az utóbbi években egyre több nő és anya érezte úgy, hogy a kórházakban olyan ellátást erőltetnek rá, amelyek rossz élményt okoznak. Például a rendkívül kényelmetlen, és a szülés természetes folyamatához nem alkalmazkodó háton fekve szülést, az indokolatlan orvosi beavatkozásokat a gátmetszéstől kezdve a gyógyszerek adagolásán át a felesleges vizsgálatokig. (Kultúrtörténeti érdekesség, hogy a hanyatt fekve szülés Franciaországban XIV. Lajos idejében terjedt el. A király így akarta végignézni, hogyan szül a felesége.)

A mozgalom egyik eseményeként mutatják be a Legyen szabadság a szülésben, születésben! című dokumentumfilmet. A film világpremier, a brit rendező páros Toni Harman és Alex Wakeford alkotását ezen a napon még több mint ezer helyszínen, ötven országban, 17 nyelvre fordítva mutatják be. A filmnek hazai vonatkozása is van! Ugyanis a rendezők a szülést mint emberi jogot definiálják, és Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász, bába történetén keresztül mutatják be a szülészeti ellátás anomáliáit szerte a világon.

A dokumentumfilmben a rendezők kitérnek arra a mérföldkőnek számító döntésre, amely éppen egy magyar ügyben született 2010-ben. Nemcsak jogászok, szülészorvosok és kultúrantropológusok szólalnak meg, de az otthonszülés és a háborítatlan szülés legalizálásáért küzdő Geréb Ágnes, aki 2010-ben különböző ügyek miatt előzetes letartóztatásba helyezték, heteken keresztül fogházban raboskodott, rabláncon vezették a bíróságra. A jelenleg házi őrizetben, több mint hétszáz napja szabadságától megfosztott bába történetét világszerte nyomon követik.

A filmvetítéssel egy időben felkerült a Minden napra egy mese elnevezésű weboldalra az a születéstörténet is, amely miatt Geréb Ágnes házi őrizetben van, ami miatt följelentették. Az oldalon 720 mese olvasható, éppen annyi ahány napja korlátozzák Geréb Ágnes szabadságát. Az oldal készítői „minden napra egy-egy szál virág helyett egy-egy mesét" szeretnének átnyújtani neki. „Minden napra egy mese ‒ igaz történetek szülésről, születésről. Babáké, anyáké, apáké és családoké. Ágival" – olvasható a Geréb Ágnesnek készített készített honlapon.

Mint ismert, Geréb Ágnes kegyelmi kérvénnyel fordult Áder János köztársasági elnökhöz. Kérvényét számos nemzetközi emberi jogi szervezet és szülésközpont támogatja, és több, mint nyolcszáz magyar orvos, egészségügyi dolgozó is az államfőhöz fordult a bába szabadon bocsájtását kérve. A lap úgy értesült, szeptember 24-én Magyarországra érkezik Lesley Page bábaprofesszor, a Brit Királyi Bábakollégium elnöke, aki számos országban segített a szülészeti ellátás reformjának kidolgozásában. A bábaprofesszor találkozik Balog Zoltánnal, a humántárca vezetőjével és Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár-helyettessel is.

Magyarországi tartózkodása idején Lesley Page részt vesz egy kerekasztal beszélgetésen is, amely azt a – Magyarországon mostanában gyakran felmerülő - kérdést járja körbe: mi az a támogató környezet, amitől egy nő több gyermeket vállal? A jövő hétfőn, a Kino Moziban megrendezendő beszélgetésben házi őrizetéből Geréb Ágnes is összefoglalja a véleményét.