Az orvosok és az ápolókmaguk is ezernyi civilizációs nyavalyától szenvednek. Sok közöttük a dohányos, látványosan elhízott és stresszevő.
Nemcsak a betegeknél érnek el csekély eredményt az egészséges életmódot népszerűsítő ajánlásaikkal az orvosok és az ápolók, hanem maguk is ezernyi civilizációs nyavalyától szenvednek. Sok közöttük a dohányos, a látványosan elhízott, a stresszevő, írja a Népszava online.
Csütörtökön a Bethesda Gyermekkórház és a Magyar Kórházszövetség közös gondolkodásra hívott szakembereket, hogy javaslataikkal segítsék ösztönözni a kollégáikat arra, tegyenek többet a saját egészségükért is.
A rendezvényen ismertetett adatok szerint ez nem lesz könnyű. Átfogó, hazai kutatás az érintettek egészségi állapotáról nem ismert, egy-egy intézményben, illetve egyes szakterületekről gyűjtöttek eddig adatokat. Ezek szerint a megbetegedési mutatók nem különbek, mint a magyar társadalom nagy többségéé.
A hazai betegellátókra extra terheket ró a szakemberhiány, a szakma öregedő korfája, az ápolást segítő eszközök szűkössége. A hosszú műszakok, a gyakori túlórák stresszel, alváshiánnyal és mozgásszegény életmóddal társulnak.
Cseh Szabolcs doktori értekezésben ismertette két zalaegerszegi kórház dolgozói között végzett egészségvizsgálatának eredményét. Eszerint a résztvevők mintegy 60 százaléka betegen is dolgozott, a megkérdezettek 58,2 százaléka még akkor is, ha fájdalmak kínozták. Több mint felüknek volt krónikus betegsége, olyan mint például magas vérnyomás, cukorbetegség, allergia, porckopás, pajzsmirigy-problémák. A kutatásba bevont egészségügyi dolgozók csaknem kétharmadának (61,8 százalékának) volt olyan, az egészségi állapotával összefüggő panasza, amelyet a munkájának tulajdonított. Ők leggyakrabban a derék, hát- és egyéb gerincfájdalmakat említették. A krónikus betegséggel és egyéb panaszokkal küszködőknek csupán a 17,2 százaléka vett igénybe táppénzt. Azt a kutató is megjegyezte: különösen fontos, hogy az egészségügyben dolgozók egészségesen álljanak munkába.
A konferencia kerekasztal-paneljében Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója a személyes példamutatás fontosságára hívta fel figyelmet. „Mielőtt összeszedtem magam, rossz volt rám nézni” – kezdte mondandóját – pedig mindennap legalább egy órát mozgok.”
További részletek a nepszava.hu-n.