A technológia ígéretes, egyes orvosok aggodalmukat fejezik ki, hogy az esetleges téves riasztások miatt felesleges orvosi vizsgálatokat végezhetnek.
Az okosórák különböző típusú egészségügyi adatokat gyűjtenek – pulzusszámot, légzési sebességet, véroxigénszintet és hidratációs állapotot – és egyes modellek ezek alapján képesek felismerni bizonyos betegségek korai jeleit, akár a Parkinson-kórt is, írja az itbusiness.hu.
Az órák a szívproblémák korai felismerésében is segítenek. A Mayo Klinika kardiológusa, Gosia Wamil szerint az eszközök által nyújtott információk lehetővé teszik az orvosok számára, hogy korai kezelést nyújtsanak, például véralvadásgátló tablettákat írjanak fel, megelőzve a szélütést. Kutatások szerint az MI-algoritmusok az Apple Watch EKG-mérései alapján 88 százalékos pontossággal képesek azonosítani az alacsony ejekciós frakcióval rendelkező embereket – a szív által minden egyes dobbanáskor pumpált vérmennyiséget, ami a szívelégtelenség egyik legfontosabb figyelmeztető jele lehet. Wamil szerint a gépi tanulási platformok és az okosórákból származó adatok kombinációja valószínűleg forradalminak bizonyul majd a különféle szívbetegségekben szenvedő betegek számára.
„A kardiológiai klinikákon szívdobogásra panaszkodó betegekkel találkozunk. A szalagokat a mellkasukra ragasztva 24 órán keresztül rögzíthettük az EKG-jukat, azonban nagyon gyakran előfordulhat, hogy a betegek nem produkáltak tüneteket ez idő alatt. De az okosórákkal, amikor a beteg tüneteket tapasztal, megnyomhat egy gombot az óráján, felvehet egy EKG-t, és megmutathatja azt nekünk”, mondja Wamil, a Mayo Klinika kardiológusa.
A Parkinson-kór mellett más neurológiai betegségek, például az epilepszia kezelésében is hasznosak lehetnek az okosórák. A Queensland Brain Institute kutatása szerint az órák képesek előre jelezni az epilepsziás rohamokat olyan adatforrások – például a bőrellenállás, szívritmus és testhőmérséklet – elemzésével, amelyek a roham előtti órákban változnak. Ez elősegítheti a betegek felkészülését és a rohamok hatékonyabb kezelését.
„Az epilepsziával való együttélés egyik legnehezebb aspektusa az a bizonytalanság, hogy mikor jelentkezhetnek a rohamok. A rohamok előrejelzése azonban még mindig korai stádiumban van”, mondta Aileen McGonigal, a Queenslandi Agykutató Intézet munkatársa.
Bár a technológia ígéretes, egyes orvosok aggodalmukat fejezik ki az esetleges téves riasztások miatt, amelyek felesleges orvosi vizsgálatokat és szorongást okozhatnak. Jeremy Smelt, egy brit kórház tüdőgyógyásza szerint az okosórák segíthetnek az egészségügyi rendszerek terhelésének csökkentésében, de a technológia bevezetését alaposan meg kell vizsgálni.
További részletek az itbusiness.hu-n.