• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bizton számíthat a csapatára – Gyors döntések embere

Lapszemle Forrás: szabadfold.hu

Átadták az év orvosainak járó Astellas-díjakat. Az alapellátás kategóriában dr. Szabó János kapta a szakmai elismerést.

A háziorvos negyedszázada áll helyt a gondokkal küzdő hevesi térségben, s ezt boldogan teszi – olvasható a szabadfold.hu oldalán.

Szabó doktor munkája egészen egyedülálló a háziorvosi szakma körében: ötvözi a betegellátás, a tudományos munka és az oktatás hármasát – többek között ezekkel a szavakkal ajánlották a díjra Heves város egyik felnőttkörzetének háziorvosát.

Szabó János hat éve a szülőfalujában, az elöregedő, munkanélküliséggel küzdő Átányban is ellátja a betegeket, mivel tartósan helyettesít ott. Két körzetében 3800 ember egészségéért felel.

– Hogy lehet, hogy az orvoshiánnyal küzdő, nehéz terepen gyógyítva is szerencsés embernek érzi magát?

– Bár a díjat én vettem át, valójában nem csak az én érdemem, hanem a csapaté is, amelyik mögöttem áll, akikre bizton számíthatok. Jól képzett, elhivatott asszisztens, nővér, illetve Átányban a falu iránt elkötelezett védőnő és diplomás ápoló segíti a munkámat. Két másik orvossal együtt alkalmazunk egy praxismenedzsert, aki leveszi a vállunkról a gazdálkodás és az időrabló adminisztráció terhét. Más kérdés, hogy e segítőket meg kell fizetni, ha nem is fényesen, de viszonylag rendesen. A háziorvoshiányt azzal mérsékelhetjük, ha egyre több segítőt – így főiskolát, egyetemet végzett nővéreket – vonunk be a praxisokba.
Hevesen és a térségében hat körzetben most modellkísérlet folyik, melynek lényege, hogy praxisközösségeket alakítanak. A praxisok megtartják önállóságukat, de összefognak. Az orvosok munkáját gyógytornász, dietetikus, egészségpszichológus támogatja. A rendelési időn kívül külön team intézi a szűréseket, felmérik az emberek életmódját, lelki és fizikai állapotát, így könnyebb megelőzni, illetve helyben orvosolni a betegségeket. A hevesi térségben roma segéd-egészségőrök is dolgoznak, segítenek a toborzásban is, hogy mind többen jöjjenek el a szűrésekre. A romák egészségi állapota az átlagnál is rosszabb, ezért különösen fontos, hogy részt vegyenek a vizsgálatokon.

A praxisközösségek modellje életképes lehet – véli a hevesi háziorvos, ám a különböző régiók igényei szerint más-más módon kell kialakítani. Egészen másra van szükség a nagyvárosban, mint az aprófalvas dunántúli térségben vagy netán Heves környékén. Az orvosok elvándorlása azonban évről évre rontja a helyzetet, az utánpótlás fogyatkozik.