A régészeti kutatások szerint már legalább 5000 éve készít bort az emberiség.
A legkorszerűbb analitikai módszerek ismeretében joggal nevezik bort a vegyészek „az oldatok királyának", hiszen több ezer komponenst „megmozgató" folyamat eredményeként alakul különleges íz- és illatvilága. A periódusos rendszer elemeinek háromnegyed része megtalálható a borban. Az 50-féle fém valamilyen „természetes" vegyület formájában van jelen, ezért a szervezet által könnyen felvehető. Így a bor jobb nyomelemforrás, mint bármelyik multivitamin-készítmény, és mennyivel ízletesebb! A vörösborokban előforduló polifenolokra is, amelyek antioxidáns tulajdonságaikkal gátolják a vér „rossz" koleszterin tartalmának oxidációját, ezáltal a népbetegségnek számító szív- és érrendszeri betegségek, a szívinfarktus kockázatát – írja vilaglex.hu összeállítása nyomán a delmagyar.hu portálja.
A legújabb kutatások szerint a magas vérnyomás vagy szívelégtelenség következtében a szívizmokban túl sok kollagén termelődik, a szívizom megkeményedik. A vörösborban található rezveratrol nevű polifenol-vegyület ezt is gátolja. Más fenolos vegyületek antioxidáns hatása szintén előnyös.
Régóta ismert a borok emberre veszélyes patogén baktériumokra (kolera vibrió, kolibacilus, tifuszbacilus stb.) gyakorolt pusztító hatása. 1950 óta végzett kísérletekkel bizonyították be, hogy azt az antiszeptikus hatást a bor polifenol-vegyületei idézik elő, amelyek antocianinok a vörösborokban és flavonoidok a fehérborokban.
Az újabb vizsgálatok szerint bor tiramint és szerotonint is tartalmaz: előbbi az örömérzetért, utóbbi a feszültségoldásért felelős.