Még negyedév arra, hogy felkészüljenek az intézmények az orvosjelöltek kiesésére.
Hamarosan letelik a rezidensi felmondólevelek letétbe helyezésének határideje. A Magyar Rezidens Szövetség adatai szerint az országban 2500 felmondás aktiválódhat januártól, ami súlyos ellátási zavarokhoz vezethet az egészségügyben. Több helyen vészforgatókönyv készült erre az esetre. Csiba Gábor, a megyei kórház igazgatója úgy véli, a számok ismeretének hiányában erre egyelőre nincs szükség.
Tulajdonképpen még negyedév arra, hogy felkészüljenek az intézmények és egyáltalán az ellátórendszer 6-8-10 százaléknyi orvosjelölt kiesésére, ami valószínűleg nem fog bekövetkezni, mondta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház főigazgató főorvosa. A két városi kórházat működtető Misek Kft. orvos igazgatója is úgy gondolja, hogy korai lenne bármilyen vészhelyzetre készülni, hisz csak január elsején derül ki, hányan helyezték letétbe felmondólevelüket.
Hogy lesz-e zavar az ellátásban, az attól is függ, hol lesz nagyobb a szakorvosjelöltek, rezidensek aránya – és amennyiben beadták felmondólevelüket –, ott ez esetleg okozhat átmeneti zavart, de minden esetben a betegek biztonságos ellátására kell törekedni, és az ennek megfelelő személyi feltételeket is meg kell teremteni.
Körülbelül 40 milliárd forint fedezheti a rezidens szövetség által elfogadhatónak és első lépésnek tartott, orvosonkénti nettó százezer forintos béremelést, és megállíthatná a rendszer teljes összeomlásához vezető, drámai mértékű elvándorlást is – véli Papp Magor, aki azt sem tartja kizártnak, hogy hasonló helyzet következik be mint nemrég Szlovákiában, ahol a súlyos orvoshiány miatt több kórházban is szükségállapotot kellett elrendelni.