A jövőben a sürgősségi ellátásra szoruló betegeket a mentő a lakhelyük szerint illetékes kórházba viszi, a saját ellátási területén pedig valamennyi kórháznak fogadnia kell őket, a nap 24 órájában. Akiknek nincs bejelentett lakcímük a fővárosban, azokat abba a kórházba viszik, amelynek a körzetében rosszul lettek. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ reményei szerint a budapesti akut sebészeti ellátás ezáltal kibővül, megerősödik és betegközpontúvá válik. A kórházak egy része azonban attól tart, hogy képtelen lesz megbirkózni a rájuk rótt újabb teherrel – írja a
Szabad Föld – online.
A jelenlegi rendszerben minden egyes nap más kórház sebészeti osztálya látja el a sürgős operációra szorulókat. Egy-egy felvételes napon akár tíz-tizenöt műtéthez is bemosakszanak az orvosok. Az új rendszerben a műtétszám kórházanként egy-két esetre csökkenhet, viszont a nap 24 órájában ott kell majd tartani az ügyeleti csapatokat.
Sebészből, intenzív terápiás orvosból, radiológusból, altatóorvosból és műtősből számos intézményben hiány van, amit úgy próbálnak áthidalni, hogy a keresett szakmában dolgozók több kórházban is vállalnak munkát. Ám ha a jövőben az egész napos sebészeti ügyelet biztosításához mindenkinek a főállású munkahelyén kell maradnia, félő, hogy lesznek kórházak, ahová nem jut majd orvos – jegyzi meg a portál.