Az egészségügy normális működéséhez öt-hatszázmilliárd forint kellene - figyelmeztet a NEK.
Mit jelent, hogy valaki mondjuk kreatív az egészségügyben. Az, hogy kompetens az mondjuk legyen evidencia, hogyha már államtitkárnak szemelték ki, vagy kérték fel, de az, hogy kreatív, az mit jelent? - tette fel a kérdést az új államtitkárral kapcsolatban az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vezetője Éger Istvánnak, a Magyar Orvosi Kamara elnökének.
- Hát ezt a szót nem én mondtam speciel.
- Nem, nem az ön szájába akarom adni, csak próbáljuk kitalálni mit jelent.
- Gondolom, hogy azt jelenti és arra gondolt, aki ezt mondta, hogy őt olyan pozíciókban próbálták meg, ahol szüksége volt arra, hogy a szűkre szabott körülmények között lehetőség szerint megpróbálja a lehető legkevésbé rosszat kitalálni, vagy esetleg a legkevesebből kihozni viszonylag a legtöbbet, ehhez pedig kreativitás szükséges mindenképpen.
- Velkey György nyilatkozott a Magyar Nemzetnek amikor őt is és önt is megkérdezték, hogy a kórházak finanszírozása, az emberi erőforrás kérdések, az orvos és ápoló hiány, a fekvő-, és járóbeteg rendszer átalakítása, ezek kellenek majd, hogy az elsődleges feladatok legyenek az új államtitkár munkája során. Ön hogy látja, mi lehet egyáltalán a munkarend. Ha valaki kreatív, jó vezető, évek, hosszú évek óta az egészségügyben menedzser szakemberről beszélünk, akkor hol kell elkezdeni az egészségügynek az átalakítását?
- Ennyi évi beszélgetés után azt gondolom, hogy megengedhetjük magunknak, hogy sőt kötelességünk realistának lenni. És én azt gondolom, hogy nem elsősorban azon múlik, hogy ő mennyire kreatív, vagy mit szeretne csinálni, hanem az, hogy milyen pályát szabnak neki, hogy milyen hozományt kap, ha tetszik milyen politikai feladatot és utasítást kap. Mert ma az egészségügy annyira szenzitív kérdés és akkora bajban van, hogy sokkal magasabb szinten, sokkal komolyabb politikai döntések mentén kell a sorsáról határozni, amit persze jó lenne szakpolitikákra alapozni, itt a bevezetőben említették a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztalt, azért dolgozunk ott is ebben. De valójában és elsősorban én azt gondolom, hogy most már nem az átalakításon kell gondolkodni, hanem egyáltalán a fennmaradáson kell gondolkodni.