• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Elszívták a nagykórházak az uniós pénzeket

Lapszemle Forrás: abcug.hu

119 intézmény kapott támogatást, de húsz kórház kapta az összes pénz 61 százalékát.

Magyarország 2004 óta az Európai Unió tagja, és ez alatt az idő alatt hihetetlen mennyiségű pénz érkezett az EU-tól különféle célokra. Az első uniós költségvetési ciklus, amelynek már Magyarország is teljes jogú tagja volt, 2007-ben kezdődött, és 2013-ban ért véget, közel tízezer milliárd forint áramlott az országba különböző célokra, a magyar kutatók pedig az utóbbi időben kezdték el összeszámolni, mire is ment el ez a rengeteg pénz - írta az abcúg.hu. (A cikk megírásához az Egészségügyi Gazdasági Szemlében, illetve az Interdiszciplináris Magyar Egészségügyben megjelent tanulmányokat használták forrásként.)

Magyarországon 199 intézmény működik, ezek mind pályázhattak, de végül csak 119 kórház kapott a pénzből. A hét év alatt összesen 407 milliárd forintot osztottak ki. Egyes kórházakra lebontva volt olyan intézmény, amely az éves OEP-árbevételénél is nagyobb támogatást kapott. A kutatók szerint ráadásul a tervezéskor, 2007 előtt tudni lehetett, hogy ez egyszeri lehetőség lesz, a következő uniós költségvetési ciklus már nem fog ennyi pénzt előirányozni egészségügyre.

Hiába azonban a nagy lehetőség, a pályázatok lebonyolításával rengeteg probléma adódott, kezdve azzal, hogy a kormány lényegében az elejétől kezdve csúszásban volt. Ez annyiban nem csoda, hogy a pénzosztást felügyelő Egészségügyi Minisztériumban nagy fejetlenség volt. 2008-ig a kormánykoalíció részeként az SZDSZ irányított, annak felbomlása után az MSZP, a 2010-es kormányváltás után pedig az egész közigazgatást átszervezte az új kormány. A kutatók szerint az egészségügyi tárca 2008-ban többek között a konvergencia programmal, a vizitdíjjal és a kórházi széfekkel volt elfoglalva, később pedig a kétlépcsős pályáztatás miatt csúsztak a projektek. Az új kormánynak az első dolga volt a rehabilitációs pályázatok visszavonása, az onkológiai pályázat eredményhirdetése pedig közel egy évet csúszott. Ez azonban csak a jéghegy csúcsa volt a problémák között... Ezekről a teljes cikkben