A szakmai szervezetek hétfőn adták le véleményüket, a módosító javaslatról pedig ma egyeztetnek a kabinettel.
Két év türelmi időt adna a kormány a patikáknak, hogy rendezzék dolgozóik létszámát, és a nyitva tartás alatt elegendő gyógyszerész, asszisztens foglalkozzon a betegekkel. A létszám meghatározására azért van szükség, mert Molnár Lajos SZDSZ-es szakminiszter 2006-os törvénye nyomán eltérő gyakorlat alakult ki. Számos patikában például csak egyetlen gyógyszerész dolgozik, és nem egyszer hat-hét asszisztens munkáját kellene felügyelnie. Nem ritka az sem, hogy a szakemberhiány miatt hosszú sorok kígyóznak az ablakoknál. A helyzet rendezésére a tavaly decemberben elfogadott egészségügyi „salátatörvény" ad felhatalmazást a nemzeti erőforrás miniszternek.
A szakmai szervezetek hétfőn adták le véleményüket, a módosító javaslatról pedig ma egyeztetnek a kabinettel. A szabályozásban a vények forgalmát, valamint a patika heti nyitva tartási idejét együttesen vennék alapul. Ahol tehát több receptes gyógyszert szolgáltatnak ki, és magasabb óraszámban dolgoznak, ott szükség esetén emelni kell majd a munkatársak, elsősorban a gyógyszerész végzettségűek létszámát.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara szerint a készülő szabályozás nagyon fontos lépés az idők során kialakult zűrzavar felszámolásában, az évekig „gyógyszerboltként" működő patikák betegellátó rangjának visszaadásában. Hankó Zoltán alelnök szerint a rendezésnek külön jelentőséget ad a Széll Kálmán-terv, amely csökkenti a vényköteles orvosságok támogatására fordítható közpénzt, így a gyógyszertárak, gyógyszerészek tanácsadó- és gondozómunkája a jövőben felértékelődik.
Üdvözlik a gyógyszertárak a patikákra vonatkozó módosítást
Üdvözlik a gyógyszertárak érdekvédelmi szervezetei a Nemzeti Erőforrás Minisztérium patikákra vonatkozó, személyi minimumfeltételekről szóló módosításait, holott korábban több szervezet is a nemtetszését fejezte ki - idézi a Napi Gazdaság mai cikkét az MTI. A lap birtokába került vélemények meglepő módon szinte kivétel nélkül üdvözlik a várható előírásokat.
A Gyógyszerellátási Gyógyszerészeti Szakmai Kollégium és a kamara is azt javasolta, hogy létszámminimum kialakítását elsősorban a nyitvatartási idő határozza meg, ezenfelül pedig a vényforgalom alapján írjanak elő további személyi feltételeket. Emellett rögzítették: ha a gyógyszertár fiókgyógyszertárat vagy fiókgyógyszertárakat is üzemeltet, úgy kell megállapítani az alkalmazotti létszámot, hogy egyidejűleg minden nyitva tartó egységben biztosított legyen a gyógyszerész jelenléte.