• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Génevészet: túléli az emésztést a növényi RNS

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A kutatás új fejezetet nyithat a dietetikában, segítheti a célzott gyógyulást.

A növények genetikai anyaga képes sértetlenül keresztüljutni az állati vagy az emberi emésztőrendszeren - számolt be a legújabb kutatási eredményekről a New Scientist. Chen Yu-Zang, a Nanjing Egyetem kutatója munkatársaival együtt bebizonyította, hogy a növényi RNS (a génexpresszióban, vagyis a DNS-be kódolt öröklött tulajdonságok kifejeződésében szerepet játszó nukleinsavmolekula) nemcsak a főzést, hanem akár az emberi tápcsatornán történő keresztülhaladást is túl tudja élni. Méghozzá úgy, hogy a funkcióját is megőrzi: nem csak kimutatható a vérben, de működik is (a szóban forgó kísérletben egerek esetében növelni tudja a vérben a koleszterin szintjét).

A szóban forgó RNS-ek rizsből és káposztafélékből származnak, és a kísérlet egyik mellékágában a tudósok azt is tisztázták, hogy biztosan növényi eredetűek, azaz nem az emberi szervezetben készültek. Ez már önmagában is ellentmond mindannak, amit a tudomány korábban az idegen gének és az emésztés kapcsolatáról gondolt - az igazi meglepetést azonban a növényi eredetű RNS viselkedése okozta.

Kétféle RNS-t találtak az említett növényekkel etetett állatok vérében szokatlanul magas koncentrációban, és ezek közül az egyik csökkenti egy olyan, a májban termelődő fehérje szintézisét, amely eltávolítja a rossz koleszterint a vérből. Azaz: ha az említett RNS jelen van és működik, akkor a speciális fehérjéből a szokásosnál kevesebb termelődik, és a koleszterinszint megnő.

A kutatók a hatásmechanizmust kétféleképpen is reprodukálni tudták: a koleszterinszint-növelés akkor is bekövetkezett, ha az állatokkal sok rizst és kelbimbót etettek, meg akkor is, ha egyszerűen bejuttatták a vérükbe a hatásért felelős RNS-t.

Így bizonyítást nyert, hogy a molekula nem bomlik fel az emésztés során, és bejut a véráramba, sőt, ott ki is tudja fejteni a hatását. Hasonló típusú kísérleteket korábban annak tisztázása végett végeztek, hogy a génmanipulált növények módosított génjei képesek-e az emésztőrendszeren keresztüljutva befolyásolni az állati vagy az emberi szervezet működését.

Az eredmény nagyobb óvatosságra késztet a génkezelt élelmiszernövényekkel kapcsolatban, ugyanakkor felvillant egy eddig nem ismert, de sokat ígérő lehetőséget is: ha a növényi génekkel megváltoztatható az emberi szervezet működése, az egyrészt új fejezetet nyithat a dietetikában (a növénygének hatásmechanizmusának feltérképezése után), emellett a távolabbi jövőben akár gyógyászati célú növénynemesítéshez, illetve a mesterséges (adott esetben génkezelt) növényekkel történő célzott gyógyításhoz is elvezethet.