• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyakoribb lehet a visszaesés koronavírus-fertőzés után

Lapszemle 2022.11.19 Forrás: telex.hu
Gyakoribb lehet a visszaesés koronavírus-fertőzés után

A visszaesés körülbelül kétszer gyakrabban fordult elő a Paxlovidot szedő betegeknél, mint azoknál, akik placebót szedtek.

A Pfizer Paxlovid nevű gyógyszer-kombinációja jól szerepelt a klinikai kutatásokban, de tavasszal kezdett meginogni benne az emberek hite, mert egyre többen visszaesést tapasztaltak az ötnapos kúra befejezése után. A szakirodalmat és a legfrissebb kutatásokat áttekintve azonban korántsem olyan biztos, hogy a Paxloviddal van baj – az is lehet, hogy egyszerűen a visszafertőződés sokkal gyakoribb, mint korábban gondoltuk - írja a telex.hu.

A Pfizer Paxlovid koronavírus-gyógyszere tulajdonképpen három tablettát takar, ebből kettő nirmatrelvir, egy pedig ritonavir. A szer jól szerepelt a klinikai kutatásokon, 88 százalékkal csökkentette a kórházi kezelés és a halálozás kockázatát, ha a tünetek megjelenését követő öt napon belül elkezdték szedni. Ha három napon belül, akkor pedig 89 százalékkal, tehát gyakorlatilag nem járt előnnyel a korábbi kezdés, ami a való világbeli alkalmazásban nagyon fontos fegyvertény lehet. Az első kutatások óta a valós életből gyűjtött adatok alapján is elmondható, hogy a vírusellenes kezelés 82 százalékkal csökkentette például a lélegeztetőgépre kerülés esélyét. Ezenkívül a klinikai vizsgálatban a kezelés két-három nappal rövidítette a tünetek időtartamát a placebóhoz képest.

...

Májusban aztán felröppent a hír, hogy viszonylag sok koronavírusos visszaesett a Paxlovid szedése után. Az Egyesült Államok egészségügyi kutatóintézete (NIH) tárgyalásokat folytatott a Pfizerrel arról, hogy szükséges-e a gyógyszergyártó Paxlovid nevű, a koronavírus ellen gyártott gyógyszeréhez a jelenlegi öt naposnál hosszabb kezelési időt megadni a visszatérő fertőzések elkerülése érdekében.

A Reuters akkor arról írt, hogy több tucat beteg számolt be arról a kúrát követően, hogy a kezelés befejezése és a javulás után a tünetek ismét kiújultak. Ennek oka nem egy újabb fertőzés volt, hanem hogy a súlyos megbetegedést megelőző kezelés ezekben az esetekben nem irtotta ki teljesen a vírust a kezeltek szervezetéből, így az a tabletta szedésének abbahagyása után újra szaporodni kezdett. A CDC egyébként úgy határozza meg a visszaesést, hogy egy teljes ötnapos kezelést követően a betegnél vagy újra jelentkeznek a Covid–19 tünetei, vagy egy korábbi negatív teszt eredménye pozitív lesz.

A Pfizer erre azt reagálta, hogy több mint 300 ezer beteget vizsgált meg, ahol 3000-ből 1-nél fordult elő visszaesés a tabletták bevétele után. Ez alacsonyabb arány, mint a Pfizer klinikai vizsgálata: itt a résztvevők 2 százalékánál tapasztaltak visszaesést a kúrát követően. A placebót kapóknál is fellendült a visszaesések száma, itt az arány 1,5 százalékos volt.

A CNN friss cikke szerint a Paxlovid utáni visszaesés kétszer olyan gyakori lehet, mint ahogy azt korábban gondolták. A téma azért is kapott nagy nyilvánosságot, mert Joe Biden amerikai elnök, Jill Biden first lady, dr. Rochelle Walensky, az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának igazgatója, valamint dr. Anthony Fauci, az elnök egészségügyi tanácsadója is visszaesett, miután a Pfizer gyógyszerének segítségével kúrálták ki a betegségből.

Mit mutatnak az új kutatások?

Júniusban a Pfizer közzétette a gyógyszer klinikai vizsgálataiból származó adatok elemzését, amely azt mutatja, hogy a Covid–19-fertőzés visszatért mind a placebót, mind a Paxlovidot szedők csoportjában, nagyjából 2-7 százalékos gyakorisággal. A tanulmány szerint a visszaesés körülbelül kétszer gyakrabban fordult elő a Paxlovidot szedő betegeknél, mint azoknál, akik placebót szedtek.

Mivel hamar elterjedt, hogy a Paxlovidot szedők között gyakoribb lehet a tünetes visszaesés, nem csoda, hogy azóta több kutató is elkezdett foglalkozni a témával. Egyelőre úgy tűnik, az eredmények azt mutatják: nem feltétlenül a Paxlovidot szedők között, hanem általánosan a koronavírus-fertőzés után lehet gyakoribb a visszaesés, mint eddig gondolták.

További részletek a cikkben.