A kétezres évek elején lett büntetendő a gyermekkel koldulás, akkortájt egész maffiaiparág épült erre.
Nemzetközi összehasonlításban nem rossz a helyzet hazánkban a gyerekkoldusok számát tekintve, de minden eset eggyel több annál, mint kellene. Magyarországon a kétezres évek elején lett büntetendő a gyermekkel koldulás, akkortájt egész maffiaiparág épült erre – húzta alá Gyurkó Szilvia, az UNICEF gyermekjogi szakértője. Leginkább Romániából „importálták" a gyerekeket, mert nagyon sok volt az intézetben élő fiatal, és nagyon könnyű a nemzetközi örökbefogadás – írja a Magyar Nemzet – online.
Egyre gyakrabban látni hazánkban is olyan nőket, akik alvó gyermekkel a kezükben kéregetnek. Ezek a gyerekek, ha jobban megnézzük, nem természetesen alszanak. Felmerül a gyanú, hogy a kicsiknek valamilyen alkoholt vagy drogot adhatnak, hogy ne zavarják az utcán folyó „munkavégzést" – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Rónaszékiné Keresztes Mónika. A Fidesz képviselője az utcán kolduló gyermekek helyzetére kívánja felhívni a figyelmet, ebben a témában még a nyári parlamenti szünet előtt írásbeli kérdést is feltett a belügyminiszternek. A politikus a lapnak elmondta, hogy Pintér Sándor megkeresése csak az első lépés volt, a jövőben mindenképpen informálódni kíván a gyermekek kizsákmányolásával kapcsolatban.
Mióta a gyermekekkel való koldulás szabálysértésnek minősül, visszaszorult a fiatalok kizsákmányolása. Gyurkó Szilvia szerint világviszonylatban jól szerepel hazánk a gyermekkoldulás visszaszorítása tekintetében, de minden eset eggyel több annál, mint kellene. Indiában, az ázsiai régióban, de akár Franciaországban, Olaszországban, ahol nagyobb bevándorló népesség van, magasabb arányban fordul elő a gyermekkel koldulás, illetve a gyermekkoldulás.