Először a keringési problémákban és a krónikus tüdőbetegségben szenvedők körében próbálnák ki.
Büntetést fizetnek jövőre azok a betegek, akik nem viselkednek elég jól az egészségügyi kormányzat megítélése szerint: az orvosaik fogják ellenőrizni, hogy leszoktak-e a dohányzásról, lefogytak-e, vagy kellő mozgással leszorították-e elfogadható értékre a vérnyomásukat. Ha együttműködésüket ily módon nem találják megfelelőnek, akkor az egészségbiztosító csökkenti a gyógyszereikhez való közösségi hozzájárulást, és így akár meg is duplázódhat a patikaszámlájuk - derül a Népszabadság birtokába került kormányzati dokumentumból, amelyről a kabinet döntése napokon belül nyilvánossá válik.
A gyógyszerpiac jövő évi megszorításait tartalmazó javaslatcsomag tucatnyi jogszabály módosításával páratlanul szigorú támogatási rendszert léptethet életbe, hogy a Széll Kálmán Terv szerint a ciklus végéig 120 milliárddal, a büdzsé harmadával szűkítsék a gyógyszerek támogatását. Ebből 2012-re 83 milliárd jut.
A "beteg-együttműködési programot" először a keringési problémákkal élők és a krónikus tüdőbetegségben szenvedők körében próbálnák ki. Aki nem szeretne többet fizetni a patikában, mint eddig, vállalnia kell, hogy mozgással, étrendváltással, rendszeres gyógyszerszedéssel javít egészségi paraméterein.
Ha valaki nem vesz részt a dohányzásleszoktató programon, vagy ha részt is vett, de nem sikerült félbehagynia káros szenvedélyét, a jelenlegi havi 1500-3000 forintos gyógyszerköltsége 4-6 ezer forintra nőhet. Mucsi János tüdőgyógyász szerint az intézkedés súlyosan büntetne beteg embereket, hiszen a dohányzás betegség.