Nem feltétlenül a pénz motiválja a külföldre vándorló fiatal orvosokat.
Sokan közülük a jobb szakképzés, a szakmai fejlődés vagy az átláthatóbb oktatási rendszer miatt mennek Nyugat-Európába. Többségük hosszú távon visszatérne, de ehhez egy komolyabb bérrendezésre lenne szükség: jelenleg egy végzett szakorvos 140-150 ezer forint nettót kap Magyarországon, míg rezidensként ennek akár kétszeresét is megkeresheti. Egyszerre van orvoshiány és orvos-munkanélküliség az országban - írja az Index.
Az egészségügyi államtitkárság gyakran hivatkozott adatai szerint idén kedvező tendenciák indultak el a fiatal (35 éven aluli) orvosok elvándorlásában, ami a kezdő szakorvosok mellett a rezidenseket is érinti. Ebben kétségkívül közrejátszhatott a 2011 óta a szakorvosképzések támogatására kiírt, idén kissé megkésve, de ismét meghirdetett nettó 100 ezer forintos Markusovszky-ösztöndíj. Ez azonban hosszú távon kevés lehet, mivel a rezidensképzésből kilépő kezdő szakorvosoknak nincs hasonló lehetőség, amivel kiegészíthetnék a keresetüket.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha egy olyan szakorvosjelölt, aki az elérhető összes támogatást megkapta, leteszi a szakorvosi vizsgát, a felére csökken a fizetése – hívta fel a figyelmet a helyzet abszurditására Dénes Tamás, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke. Dénes szerint a kezdő orvosi fizetéseket olyan szintre kell emelni, hogy ne érje meg elfogadni a hálapénzt. Ahogy ez a Szinapszis Kft. segítségével készített MRSZ-felmérésből a közelmúltban kiderült, ehhez körülbelül háromszoros alapbéremelésre lenne szükség, beosztástól függően 250 és 500 ezer forint között mozog az a fizetés, amennyiért az orvosok lemondanának a paraszolvenciáról.