Évente több mint 8 milliárdunkba kerül, áron felül az ellátás. Ez nemcsak drága, de az egészségügyben is mindenütt kárt tesz.
El lehetne érni, hogy ne kelljen zsebbe nyúlni azért, ami jár. Ha egészségesebbek lennének az emberek, ha lenne elég orvos, ha a gyógyítók és az egészségügyi dolgozók rendesen meg lennének fizetve, ha legálisan is fizetni lehetne az állami egészségügyben a többlet vagy a gyorsabb ellátásért és ha nem szokta volna meg mindenki, hogy Magyarországon a korrupt megoldások hozzátartoznak az ügyintézéshez, nem lenne paraszolvencia a rendelőkben – olvasható a Világgazdaság – online oldalán.
Legalizálná a hálapénzt egy törvénytervezet, amelyet az Igazságügyi Minisztérium dolgozott ki. Eszerint, hogyha utólag, a szolgáltatás után ad valaki hálapénzt, az nem bűncselekmény. A hozzáértők szerint ezzel sok feleslegesen kellemetlen helyzet elkerülhető, mégsem visz jó irányba.
A paraszolvencia kifejezés szinonimájaként hazánkban leggyakrabban használt hálapénz fogalmat az Orvos-Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetének 1957-es Küldöttgyűlésén írják körül először , és itt kötik össze közgazdaságilag teljesen helytelenül a paraszolvenciát a hála kifejezésével. A Magyar Orvosi Kamara Etikai Kódexe a paraszolvencia legfontosab kritériumaként az önkéntes adást és a kezeléshez képest utólagosságot emeli ki, de maga is a hála kifejeződésének értelmezi.
Kincses Gyula egészségügyi szakértő úgy tartja, többféle paraszolvencia létezik: a legártatlanabb a hála kifejezésére szolgál, a borravaló jellegű hálapénz egy másik, a számla nélküli szolgáltatásvásárlás a harmadik és a korrupció jellegű hálapénz a negyedik kategória.
A Világbank tanulmánya szerint a paraszolvencia azon országok egészségügyében vált általános gyakorlattá, ahol a lakosság egészségügyi szükségleteihez képest lényegesen alacsonyabb az egészségügyi közkiadások aránya, ahol jellemző az egészségügyi szolgáltatások magas számú igénybevétele, ahol alacsonyak az egészségügyi bérek, ahol az így keletkezett feszültségek megoldására mind a társadalom, mind a politika hajlamos az kiskapuk elfogadására, és ebben partner az orvosi elit – foglalta össze Rácz Jenő, a veszprémi kórház főigazgatója.