Megtorpant az újszülöttek életkilátásainak javuló tendenciája tavaly Magyarországon.
Hevesben viszont optimizmusra adhat okot, hogy a megyék között a harmadik legjobb mutatóval rendelkező régió. - Kemény munka van a kedvező adatok mögött - véli az egri Markhot Ferenc Kórház újszülött és gyermekosztályának vezetője dr. Vargyay Éva. A koraszülések tekintetében a középmezőnyhöz tartozik Heves megye, de szerencsére jól kiépült a térségben a mentés. A veszélyeztetett magzatok édesanyját a legtöbb esetben koraszülött-centrummal rendelkező kórházba viszik. A méhen belüli szállítással a lehető legnagyobb esélyt kapja meg egy ilyen kisbaba. Mindezeken kívül az is javíthatott a csecsemőhalandósági statisztikán, hogy a megyeszékhely kórházának szülészeti osztálya elnyerte a Bababarát címet.
Nagy hangsúlyt fektetnek a kizárólagos anyatejes táplálás elősegítésére, illetve arra is, hogy a világra jövő kisbabák az első órákat - szaknyelvi kifejezéssel élve - bőrkontaktusban, az anyukájuk közelében tölthessék. Ezzel a méhen kívüli élethez való alkalmazkodást könnyítik meg. - Hiába lenne azonban a korszerű ellátás vagy a nagyszerű várandósgondozás, sokat nyom a latba az is, hogy a várandósok mennyire fogadják meg az orvosok és a védőnők tanácsait. A dohányzás például ugyanúgy kritikus tényező, mint a korán elkezdett nemi élet – fejtette ki.
A főorvosnő elmondta, hogy szinte minden esztendőben megfordulnak az egri kórházban tizenháromtizenhat éves anyukák, de sajnos a drogot és alkoholt fogyasztó kismama sem ismeretlen. Az újszülöttrészleg egyébként tovább korszerűsödik ezekben a hónapokban: egy nyertes pályázat biztosít keretet intenzív és klinikai inkubátor, valamint betegőrző monitorok és lélegeztetőgép beszerzésére.
- Azt tesszük hozzá a családok segítéséhez, amit az egészségügy már nem tud. Ez legtöbbször pszichés támogatás, ami nehéz helyzetekben életmentő lehet - közölte Feithné Krajcsik Ilona, az Egerben két esztendeje működő Összhang Egyesület elnöke. A civil kezdeményezés az optimális életkezdetért, a szülés és a születés, illetve a szoptatás humanizációjáért jött létre. Céljuk, hogy a családok minél több információhoz jussanak.