A régióban, illetve Európában is kb. a középmezőnyben van Magyarország, nálunk egy lakosra 23 eurónyi (8300 forint) importált szájmaszk jutott.
A COVID-19 járvány terjedésének megakadályozása érdekében a világ országai számos korlátozó intézkedést hoztak, megnőtt a kereslet a világjárvány elleni küzdelmet segítő termékek iránt. A legnagyobb kereslet a szájmaszkok iránt volt, az Eurostat adatai szerint az uniós országok 2020 első hat hónapjában 14 milliárd euró (több mint 5 ezer milliárd forint) értékben importáltak a védőeszközökből - írta a pénzcentrum.hu.
Nyilván, a népesebb tagállamok többet vettek, de az uniós statisztikai hivatal adatai szerint az egy főre eső behozatal tekintetében is jelentős különbségek vannak az országok között. Luxemburgban a kormány azon volt, hogy minden állampolgár hordjon maszkot: Európában messze a legmagasabb itt az egy főre jutó, importált maszkok összértéke, 121 euró - tehát egy luxemburgira több mint 45 ezer forintnyi szájmaszk jutott.
A régióban, illetve Európában is kb. a középmezőnyben van Magyarország, nálunk egy lakosra 23 eurónyi (8300 forint) importált szájmaszk jutott. Szlovénia majdnem duplaennyi maszkot importált lakosonként (42 euró, kb. 15 ezer forint/fő), de Ausztriában is egy lakosra 37 eurónyi (13300 forint) maszk jutott. Csehország is lakosonként 27 eurót (9700 forintot) költött maszkra.
A bolgároknál ezzel szemben 3 eurónyi (kb. 1100 forint) import szájmaszk jutott egy főre, de a horvátoknál is csak 7 eurónyi (2500 forint). Romániában ez az arány fejenként 14 eurónyi (kb. 5000 forint), Szlovákiában pedig egy lakosra 15 eurónyi (kb. 5360 forint) importált védőeszköz jutott.