Készül egy prevenciós film, amelyet valamennyi középiskolába eljuttatnak majd.
Úgy kell elképzelni az iskolai erőszakot, mint egy kirakós játékot hangsúlyozta Gyurkó Szilvia, az UNICEF Magyarországi Bizottságának gyermekjogi szakértője „Az áldozattá válás megelőzése, áldozatsegítés – különös tekintettel az iskolai erőszakra – Somogy megyében" című csütörtöki kaposvári konferencián. Gyurkó Szilvia úgy fogalmazott: mert ha külön-külön vizsgáljuk például az erőszakoskodót, a bántalmazottat, soha nem látjuk az egészet, a miérteket. Ráadásul nincs olyan recept, amelyik minden helyzetben működne. Ám jórészt külföldi tapasztalatok alapján annyit már tudunk, hogy az iskolai erőszak kezelésében a zéró tolerancia hatástalan. Ugyanúgy, mint a témával kapcsolatosan szervezett különféle konferenciák is – olvasható a sonline.hu portálján.
A gyermekjogi szakértő a konferencián számos külföldi példán keresztül igyekezett érzékeltetni: ugyan Európában még nem nagyon vannak erre vonatkozó tapasztalatok, mégis egyre többen szólnak a zéró tolerancia ellen, mert nem bizonyul hatékonynak. Lengyelországban például semmiféle kihágást nem engedélyeztek az iskolákban – mutatott rá Gyurkó Szilvia – , hatósági jogkörökkel ruházták fel az oktatási intézményeket, motozhattak, vizeletmintát kérhettek. Texasban éppen most bontják le a zéró tolerancia szabályrendszerét, mert a vártnak éppen az ellenkezőjét érték el vele: egy ottani felmérés szerint 300 ezer olyan gyerek van az államban, aki úgy teszi le az érettségi vizsgáját, hogy priusza van. Az angoloknál pedig megkétszereződött a depressziós és folyamatosan nő az öngyilkos gyerekek száma. S mivel a témával kapcsolatos reprezentatív kutatások nincsenek, fontos tudnunk, milyen intézkedésnek mi a következménye.
Annyit már világosan látni – folytatta a gyerekjogi szakértő –, hogy amelyik országban általában sok az erőszakos cselekmény, ott sok a gyerekek által, illetve ellen elkövetett bűncselekmény is.
A csütörtöki, kaposvári konferencia annak a 2015 májusáig tartó programnak a nyitórendezvénye volt, amire 131 millió forintos támogatást nyert a kormányhivatal és a rendőrkapitányság. Ennek keretében többek közt áldozatsegítő kolléga tevékenykedik majd a megye hat településén. A színház közreműködésével a drámapedagógiát a bűnmegelőzés szolgálatába állítják, készül egy prevenciós film, amelyet valamennyi középiskolába eljuttatnak majd.