• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kaphatók a hamis potencianövelők

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Tiltott szintetikus gyógyszerhatóanyagot találtak több, potencianövelő szerben.

Nem tudni, milyen lépéseket tesz az ÁNTSZ azután, hogy a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán végzett vizsgálat ismét tiltott szintetikus gyógyszerhatóanyagot talált több, potencianövelőként forgalmazott étrend-kiegészítőben.

A hatóság munkatársai ugyan már felvették a kapcsolatot az egyetem kutatóival, s mintát kértek a szóban forgó termékekből, de további intézkedésekről egyelőre nincs információ.

Székely Krisztina, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) gyógyszerhamisítás elleni vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy az ilyen termékek rendkívül veszélyesek lehetnek a fogyasztók egészségére, hiszen nem tudják, hogy a termék gyógyszerhatóanyagot tartalmaz, és könnyen túladagolhatják, illetve az is beszedheti, akinek egyéb betegségei miatt szigorúan tilos lenne.

Mint mondta, a hatóság feladata az volna, hogy ha esetleges hamisításról értesül, akkor az állampolgárok egészségének védelme érdekében azonnal intézkedjen. Székely Krisztina közölte, több mint egy évvel ezelőtt Szócska Miklós egészségügyi államtitkár kérte arra testületüket, hogy foglalkozzanak a gyógyszerhamisítás ezen formájával. Az ágazat vezetője akkor vizsgálatot kezdeményezett az ÁNTSZ-nél és felkérte az Országos Élelmezés és Táplálkozástudományi Intézetet, hogy kezdjen ellenőrzést legalább azokban a termékcsoportokban, amelyekben a nemzetközi tapasztalatok alapján hamisításra lehet számítani.

A HENT létrehozott egy étrend-kiegészítőkkel foglalkozó munkacsoportot, amelyben a hatóságok képviselői is részt vettek. Mindannyian egyetértettek abban - tette hozzá Székely Krisztina -, hogy mielőbbi jogszabályi szigorításokra van szükség, meg is tették a javaslatokat. Szerinte olyan módosításokat kellene elfogadni, amelyek kötelezővé teszik, hogy engedélyezéskor a hatóság ellenőrizze: a termék valóban azokat az összetevőket tartalmazza-e, amelyek a leiratában szerepelnek.

Most ugyanis semmilyen ellenőrzés nincs. Rendszeres szúrópróbaszerű vizsgálatokat is kellene tartani, a címkén pedig szerepelnie kellene a gyártó és a magyarországi forgalmazó nevének, valamint elérhetőségének. A jogalkotási munka megkezdődött, de aztán elakadt, máig nincs szigorított jogszabály - szögezte le. Ezt mielőbb fel kellene gyorsítani, hiszen az újabb vizsgálati eredmény is azt bizonyítja, hogy jelenleg a hatóság fellépésének nincs visszatartó ereje.