Mérgezéstől nem kell tartani, hiszen nem túlgyógyszerezett lóhús került forgalomba.
A várakozásoknak megfelelően Magyarországot is elérte a lóhúsbotrány, három konkrét esetről is hallani. Mérgezéstől azonban nem kell tartani, hiszen nem túlgyógyszerezett lóhús került forgalomba Európában – derül ki a Népszava Pleva Györggyel, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) igazgatójával készített interjújából.
– Van itthon hamis hús vagy nincs?
– Lényegében nincs, mivel egy tízkilós szállítmányt valószínűleg már tavaly augusztusban megettünk. Akkor 5–30 százaléknyi – feltehetően lengyel – lóhúst tartalmazó, Írországban készült fagyasztott marhaburger érkezett kóstolóba egy Balaton környéki étterembe, ahol el is fogyott. Aztán az üzleti kapcsolat megszakadt.
- És ez most derült ki? Hogyan tudták utólag megvizsgálni azt, ami elfogyott?
- Igen, itt abszolút feltételezésről van szó, hiszen akkor még nem vizsgálták a lóhúst. De azt tudni lehet, hogy Írországból szállították Németországba nagyobb mennyiségben azt a terméket, amelyikben találtak lóhúst, és amelyikből a magyar kereskedés vett tíz kilót mintának és utána többet nem vásárolt...
- Az már kiderült, hogy került Magyarországra az a lóhúsos lasagne szállítmány, amelyet eredetileg a csehországi Nowaco-érdekeltségnek kellett volna megkapnia?
- Ez elvileg az első botránnyal van összefüggésben, hiszen először a Findus svéd vállalat termékeit vizsgálták meg és találtak benne lóhúst. A luxemburgi Tavola nevű cégnek a csehországi Nowaco részére készített élelmiszerében ugyanakkora mennyiséget találtak. A Tavola partnerként a Nowacót nevezte meg, a Nowaco pedig a magyarországi forgalmazóját, a Novafood Kft.-t. Már azt is lehet tudni, hogy két tételről van szó, összesen 630 kilogramm 400 grammos lasagne bolognese került biztosan Magyarországra.
- Akár még ott lehet ez a termék az áruházak polcain is?
- Nem, mert a Novafood saját hatáskörben visszavonta a termékeket.
- Ezt ellenőrizte valaki?
- Igen, a Nébih nyilatkozatot kért a nagyobb forgalmazóktól és biztosítottak minket, hogy levették a polcokról ezt a lasagne-t. Természetesen ők sem akarják, hogy ebben a botrányban megszellőztessük a nevüket. Végül is a hamisítási ügy legnagyobb elszenvedői az érintett cégek, akik hitelvesztésre számíthatnak, mint például a Findus, a Nowaco, a Nestlé vagy akár az Ikea.
További részletek a teljes cikkben