• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kevés az előrevett rákgyanús beteg

Lapszemle Forrás: hvg.hu

A budapesti MÁV kórházban három hónap alatt mindössze 6 beteget kellett előre venni a CT vizsgálatra.

Három hónapja vezették be, hogy soron kívül, két héten belül fogadni kell azokat a betegeket, akiket daganat gyanújával MRI- vagy CT-vizsgálatra küld az orvosa. A legnagyobb magán egészségügyi szolgáltató, a Diagnoscan Magyarország Kft. egyelőre azt tapasztalja, nem sok ilyen eset van - írja a hvg.hu.

Magyarországon 11 diagnosztikai központjával a Diagnoscan a legnagyobb magán egészségügyi szolgáltató a tavaly elkönyvelt 7,7 milliárd forintos nettó árbevételével és a fél milliárd közeli mérleg szerinti eredményével. „ A bevétel 90 százaléka a közfinanszírozott egészségügyből származik – közvetlenül az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) vagy a kórházakkal kötött szolgáltatási szerződés révén – a többi a szabad piacról jön össze" – vázolta a cég főbb mutatóit Leitner György, a kft. újonnan kinevezett vezérigazgatója.

A Diagnoscan több beteget is el tudna látni, lenne rá kapacitása, ám a közfinanszírozott betegek fogadásának – ahogy az egészségügyi ellátás számos más területén is - határt szab az OEP. Így - bár centrumonként más és más a sor hossza – a fővárosi MÁV kórházban például 30 munkanap az előjegyzés a CT vizsgálatra, Győrben mindössze egy hét után sorra lehet kerülni. Az MRI-hez több türelem kell, hiszen 70-81 munkanapba, vagyis 3-4 hónapba is beletelhet, amire elkészül a felvétel, ami elengedhetetlen az orvosi diagnózis felállításához és az érdemi kezelés megkezdéséhez. Ezt támasztják elő a nemzetközi adatok is, amelyben Magyarország az OECD országok sereghajtói között van a CT és MRI ellátottságban.

Már egy ideje erősen borzolta a kedélyeket, hogy a daganatos betegség gyanújával várakozók életkilátásait is rontotta a CT és MRI hozzáférés szűkössége. Erre határozott úgy az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy kötelezi a kórházakat, illetve a szolgáltatókat, hogy mindazokat a betegeket két héten belül fogadni kell, akiket daganat gyanújával küld CT vagy MRI vizsgálatra az orvosa.

Ez a rendszer három hónapja működik, így még kevés tapasztalat gyűlt össze arról, hogy hány beteg gyógyítását gyorsította fel. A Diagnoscan tapasztalata szerint meglepően kevés ilyen esetük volt. Budapesten, a MÁV kórházban három hónap alatt mindössze 6 beteget kellett előre venni a CT vizsgálatra, Debrecenben 89, Szegeden 132 eset adódott. Márpedig a centrumokban ennyi idő alatt átlagosan 2,5-3 ezer beteg is megfordul. Könnyen lehet, hogy ezek az arányok módosulnak, a nyári, csöndesen szezon után felpörög a sürgős kéréssel érkezők száma.

További részletek a weboldalon.