• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ki és hogyan választja meg a rektort?

Lapszemle Forrás: dehir.hu

A szenátus csütörtökön ül össze, de csupán véleményez, a döntés nem a testület kezében van.

A Debreceni Egyetemen idén először választanak rektort a 2011 decemberében kihirdetett új felsőoktatási törvény alapján. Korábban az egyetemek legfőbb döntéshozó szerve, a szenátus tett javaslatot a rektor személyére a rektorjelöltek pályázata alapján, a miniszter pedig ezt jóváhagyhatta vagy elutasította (ez utóbbira nem nagyon volt példa) - írja a dehir.hu.

Az új törvény másképp rendelkezik. A rektorok kiválasztása téma volt hétfőn a parlamentben is. A fideszes Pánczél Károly képviselő kérdésére Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára elmondta, „a pályázatot a fenntartó, jelen esetben az emberi erőforrások minisztere írja ki. A beérkezett pályázatokat és pályázókat a minisztérium alkalmasság szempontjából megvizsgálja. A fenntartó által alkalmasnak tartott pályázók érvényes pályázatait a minisztérium megküldi az intézménynek véleményezés céljából. Az intézmény szenátusa az intézményi autonómia keretében véleményezi a pályázatokat. Mivel a véleményezésre megküldött valamennyi érvényes pályázat benyújtóját a fenntartó alkalmasnak ítélte a feladat ellátására, a szenátusnak a véleményezésből senkit sincs joga kizárni, azaz valamennyi pályázatot véleményezni szükséges. Tehát az eljárás során minden szavazásnál minden pályázatnak szerepelnie kell, külön-külön értékelve azokat. A véleményezés eredményét a szavazás levezetője megküldi a miniszternek, aki dönt a rektorjelölt személyéről."

Halász János azt is hozzátette, hogy amennyiben a miniszter szükségesnek látja, a döntés előtt akár személyes meghallgatással is élhet, „és tudománypolitikai szempontokon túl egyéb fenntartói szempontokat is szem előtt tarthat."

A fenntartó a döntését főiskolai rektor esetében a miniszterelnöknek, egyetemi rektor esetében a köztársasági elnöknek terjeszti fel. Mindez azt jelenti, hogy a szenátusnak csupán véleményeznie kell, rangsort nem kell felállítania (bár természetes, hogy a véleményezéssel egyfajta rangsor is kialakul). A miniszter döntési szabadsága azonban megmarad, nem köti meg a kezét a szenátus véleménye.

Fábián István jelenlegi rektor június 30-ig tölti be pozícióját a Debreceni Egyetemen, az intézmény új vezetője július 1-től lép hivatalba, és négy évig állhat az egyetem élén. A  Debreceni Egyetem rektori címére Fábián István egyetemi tanár, az intézmény jelenlegi rektora, Paragh György egyetemi tanár, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum elnöke és Szilvássy Zoltán egyetemi tanár, stratégiai rektorhelyettes nyújtott be pályázatot.