Már a „blikk-diagnózis", vagyis a szemmel látható jelek is beszédesek.
Tizenhárom éves működése alatt nem indított eljárást halál beálltának téves megállapítása miatt Bacsi Jenő. Somogy betegjogi képviselője megtenné ezt, ha beteg vagy hozzátartozó indítványozná, de ő maga még kollégáitól sem hallott hasonlóról.
Huszonhárom éves praxisának emlékeit, a kaposvári városkörnyéki ügyelet évi mintegy 150 elhalálozásának a történetét fölidézve sem tudott a balatonfenyvesi eset – egyelőre vitatott – körülményeihez hasonló esetet említeni Antal László kaposfői háziorvos – írja a sonline.hu portálja.
Mint ismeretes, egy balatonfenyvesi asszony tévesen megállapított halála miatt alakult ki nyilatkozatbonyodalom hétfőn a házhoz hívott háziorvos és a rendőrség között. A rendőrség az ügyben eljárást is indított, mert a kihívott háziorvos megállapította az idős hölgyről, hogy elhunyt, noha később a rendőrök egyértelműn tapasztalták: mégis életben van. Az orvos portálunknak cáfolta, hogy tévedett volna, de ezt a rendőrök cáfolták hivatalos közleményükben.
Egy halottvizsgálati bizonyítvány kiállításához olyan feltételeknek kell teljesülniük, melyek nemigen téveszthetik meg a halál beálltát rögzítő háziorvost. A kétórás lakáson tartás is egy ilyen feltétel, a halottszemlére hat óra áll rendelkezésre – húzta alá Antal László.
A lapnak név nélkül nyilatkozó orvosok-mentőtisztek – eltérő engedékenységgel – ítélték meg: lehetséges-e tévedés ilyen esetben. Egyikük szerint már a „blikk-diagnózis", vagyis a szemmel látható jelek is beszédesek: a kihűlés, a hullamerevség, esetleg a hullafoltok, a fénymerev pupillák, az üveges tekintet adnak támpontot, és a légzés-keringés leállása fonendoszkóppal is megállapítható. Egy mentőtiszt szerint azonban bár nagyon drámai a következmény, mégsem zárható ki, hogy a vizsgálatot követően is változnak valakinél az életfunkciók. Bár ők a halál megállapítását EKG segítségével végzik, ami megbízható eredményt ad.