Az influenszerek nem tartoznak elszámolási kötelezettséggel semmilyen szabályozó testület felé, ha káros tanácsokat adnak, nem vonhatók felelősségre.
A közösségi média mára az egyik legnagyobb platformmá vált, ahol mentális egészséggel kapcsolatos információkat is kaphatunk. Bár ez segíthet a hozzáférésben, egyre több olyan tartalomgyártó is felbukkan, akik megfelelő szakértelem és engedély nélkül kínálnak tanácsokat, amelyek komoly veszélyekkel járhatnak - írta a glamour.hu.
Míg a mentális egészségügyi szakemberek évekig képzik magukat, engedélyeztetési folyamatokon mennek keresztül, és folyamatosan figyelik őket, addig a közösségi médián szereplők legtöbbször nem rendelkeznek ilyen háttérrel. Ezt a hiányosságot súlyosbítja, hogy gyakran saját tapasztalataikra alapozzák tanácsaikat, ami nem feltétlenül univerzálisan alkalmazható másokra.
Egy kutatás, amelyet a Pew Research Center végzett, kimutatta, hogy a közösségi média platformjain terjedő információk jelentős része pontatlan lehet. Az emberek gyakran anélkül hiszik el az influenszerek szavait, hogy ellenőriznék, van-e hiteles tudásuk a témában. Ez különösen veszélyes, ha mentális egészséggel kapcsolatos tanácsokról van szó.
Egy 2022-es tanulmány az MIT Sloan School of Management kutatói által kimutatta, hogy a közösségi média, különösen a Facebook korai bevezetése az amerikai egyetemisták körében közvetlenül hozzájárulhat a mentális egészség romlásához. A kutatás során kiderült, hogy az egyetemi Facebook-hozzáférés 7%-kal növelte a súlyos depressziós esetek számát és 20%-kal a szorongásos zavarok arányát. A fiatalok gyakran keresnek támogatást az interneten, de ha nem megfelelő forrásból tájékozódnak, komoly kárt szenvedhetnek.
Az engedéllyel rendelkező szakemberekkel ellentétben az influenszerek nem tartoznak elszámolási kötelezettséggel semmilyen szabályozó testület felé. Ez azt jelenti, hogy ha káros tanácsokat adnak, nem vonhatók felelősségre.