Ártatlannak tetsző, de komoly veszélyket rejt a jogi szabályozás.
Még nem igazán érte el a társadalom ingerküszöbét egy ártatlannak tetsző, de komoly veszélyeket rejtő jogi változás, amely - túlzás nélkül - alapjaiban rengetheti meg az életünket - olvasható a figyelo.hu portálon.
A 2012-től hatályos Alaptörvény, majd a 2013-tól hatályos új Polgári Törvénykönyv (Ptk.), legújabban pedig utóbbinak a módosítása expressis verbis elrendeli, hogy a nagykorú gyermek köteles a rászoruló szüleiről gondoskodni.
Az Alaptörvény, majd annak nyomán a Ptk. rendelkezései egy százéves hallgatólagos társadalmi megállapodást írnak felül, és visszarepítik a kötelezett gyermekeket a XIX. századba, amikor még nem is derengett a társadalombiztosítás hajnala.
Miért probléma ez? Az egyik gond az, hogy természetesen a központosított járulékfizetési kötelezettség változatlanul fennmarad, így az aktív (nagykorú) gyermek egyrészt fizeti a keresete után a nyugdíjjárulékot, másrészt eltartja a rászoruló idős szülőt is, azaz teljesíti a gyermek eltartási kötelezettségét. Emiatt azonban egyre kényelmetlenebb eltartási harapófogóba szorulhat. Különösen, ha még a saját kiskorú gyermekeit is el kell tartania.
Amint elérik a társadalmi ingerküszöböt a szülőtartási kötelezettség érvényesítésének következményei, méginkább felgyorsulhat a fiatalok kivándorlása vagy tartós külföldi munkára történő elszegődése: újabb külföldre menekülési indok jelenik majd meg. A szemérmes szülő akár felkérheti a járási hivatalt is, hogy indítson pert a gyereke ellen, ha az önszántából nem akarna segíteni. Ha pedig valaki más segített a rászoruló szülőnek a gyereke helyett, akkor 2016. július 1-jétől ez a harmadik személy is beperelheti a gyereket a költségei megtérítése érdekében.
További izgalmas részletek a Figyelőben!