A dunaújvárosi történésekkel kapcsolatban néhány tény további tisztázásra szorul.
"2011. október 12-én „Kiüresítették a kórházcéget" címmel a Szent Pantaleon Kórházzal kapcsolatosan sok tisztázó és hasznos információt írt a Népszabadság egyik cikke. Bár az itt megjelenő információk hozzájárulnak ahhoz, hogy Dunaújváros lakossága, illetve országosan az egészségüggyel és az azt kiszolgáló gazdasággal foglalkozók tisztábban lássanak a dunaújvárosi történésekkel kapcsolatban, néhány tény azonban további tisztázásra szorult volna" - írja sajtóközleményében Mészáros Lajos, a kórház főigazgató-főorvosa.
"Azok az okok, amelyek 2010-ig a kórház 1,5 milliárd forintos lejárt számlatartozásához vezettek, mindenképpen kiküszöbölendőek voltak, a 2010-től belépő új kórházvezetésnek ez volt a legfontosabb célja. Ennek keretében a belső működés racionalizálása megtörtént, azonban a kórházat gúzsba kötötték a korábbi időszakban, általában hosszú távra, közbeszerzéssel megkötött szerződések. Ezek nagyrészt a 2000-es évek elején születtek, amikor még nem korlátozták külső szabályozók (teljesítmény volumen korlát) a kórházak teljesítményét.
A szerződések egy része nagyobb volumenre kötődött, mint a kórház jelenlegi forgalma, illetve kedvezőtlen díjtételekkel és kondíciókkal születtek meg. Ezekből a hosszú távra kötött szerződésekből nem egyszerű kilépni. Bár még ezekkel együtt is egyharmadával sikerült csökkenteni egy év alatt a kórház lejárt számlatartozását, a folyamat lassú volt és néhány beszállító elvesztve türelmét, felszámolást kezdeményezett a Kórház Kft. ellen. Ezt a helyzetet átmenetileg lehetett ugyan kezelni, azonban az önkormányzat ilyen körülmények között nem látta biztonságosnak a folyamatos szakellátást, ezért döntött úgy, hogy új költségvetési szervet hoz létre és annak adja át a szakellátási feladatokat.
A Kórház Kft-vel kötött beszállítói szerződések így ellehetetlenültek és az új költségvetési szervnek lehetősége nyílt új közbeszerzési eljárások lefolytatására és új, lényegesen kedvezőbb kondíciójú szerződések megkötésére. Az új szerződések 90 %-ban a korábbi beszállítókkal köttettek meg, ebből is látszik, hogy jelentős tartalékok voltak a korábbi szerződéses feltételekben, illetve a beszállító cégek piacon akartak maradni kisebb profit mellett is. Mindezeknek köszönhető, hogy az eltelt negyedévben, amióta az új kórház működik, nem keletkezett újabb lejárt számlatartozás és a működés hosszú távon is kiegyensúlyozottnak prognosztizálható. A Kórház Kft-t felszámoló türelmetlen beszállítók pedig elérték céljukat, azonban ezzel a módszerrel sajnos nem jutnak teljes körűen a pénzükhöz és magukkal rántottak olyan beszállítókat is ebbe a helyzetbe, akik türelmesen kivárták volna a lassabb konszolidációs folyamatot. Az új kórház a törvényi előírásoknak megfelelően a Kórház Kft. tartozásainak egy részét átvállalta és ennek jóváhagyásáról éppen a mai közgyűlés dönt."
"A Népszabadság cikkében említett szemlencse beültetések kapcsán a főigazgató a következő helyreigazítási kérelmet nyújtotta be a napilaphoz:
„A dunaújvárosi kórház két nagy beszállítótól rendelt szemlencsét a korábbi időszakban, azonban a cikkben említett „átalakulás" környékén átmenetileg e két beszállítói forrás elapadt. Ebben az időszakban is hiteles tanúsítvánnyal rendelkező, megfelelő minőségű német lencséket ültettünk be, melyek ugyanolyan jó látást biztosítanak hosszú távon is, mint az említett két nagy cég által forgalmazott lencsék. Ezeknek a lencséknek szintén érvényes forgalmazási és minőségbiztosítási engedélyeik vannak Magyarországon. Cáfolom tehát dr. Élő Gábor úr ez irányú leértékelő nyilatkozatát, mely rossz fényt vet kórházunk működésére és alkalmas lehet betegeink bizalmának megingatására." - áll a közleményben.