• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Különleges módszerrel mentették meg a beteget az Uzsokiban

Lapszemle 2023.01.20 Forrás: Index
Különleges módszerrel mentették meg a beteget az Uzsokiban

A ma még ritkának számító beavatkozásra jelenleg nincs NEAK-finanszírozás, csak egyedi méltányossági kérelem alapján fizethet a tb. 

Nem szokványos életmentésre volt példa múlt hét pénteken az Uzsoki Utcai Kórházban. Egy 86 éves, tüdőembóliával küzdő betegnél egy olyan módszert alkalmaztak, amit itthon ezelőtt még soha. A részletekről Ficzere Andrea, az intézmény főigazgatója és Uzonyi Gábor osztályvezető főorvos mesélt az Indexnek.

Múlt hét pénteken egy olyan beavatkozást hajtottak végre az Uzsoki Utcai Kórházban, amelyre korábban Magyarországon, de még Ausztriában sem volt példa – tudta meg az Index.

A beavatkozást egy nagy rizikójú, életveszélyes állapotban lévő 86 éves férfi betegen végezték el, aki kétoldali masszív tüdőembóliával érkezett a kórházba.

Mivel ezekben az esetekben nincs egyértelmű kezelési ajánlás, az orvos lényegében két lehetőség közül választhat: vagy nagy mennyiségű szisztémás lízisanyagot (vérrögoldás) vagy heparinszármazékokat juttat be a szervezetbe.

Miután a szakemberek a szisztémás lízisszövődmény (pl. roncsoló agyvérzés) rizikóját magasnak vélték, a beteg tüneteire, életkorára, a jobbkamra diszfunkciójára és az emelkedett szívbiomarkerekre tekintettel új módszerrel, katéteres úton, közvetlenül a vérröghöz bejuttatott vérrögoldás mellett döntöttek. 

Noha ezt a módszert világszerte több helyen is alkalmazzák, Magyarországon ez volt az első alkalom, az eredmények pedig önmagukért beszélnek: a beteg panaszai teljesen megszűntek, tünetmentessé vált, keringése stabil lett. A kontroll CT-vizsgálat kimutatta, hogy az embólus gyakorlatilag eltűnt, megszűnt az akadály a vér áramlása előtt.

Nagyon szeretnénk, ha a közeljövőben nem lenne hír egy ilyen beavatkozás, és az a hemodinamikai laborok rutinszerű tevékenységévé válna – hangsúlyozta Ficzere Andrea. Mint mondta: Sajnos az eszköz nem olcsó, egy darab egyszer használatos katéter ára 1 millió forint. NEAK-finanszírozás jelenleg nincs, azt csak egyedi méltányossági kérelem alapján fizetheti ki a társadalombiztosító, ami egyelőre gátat szab annak, hogy a módszer gyorsan és széles körben terjedjen el.

További részletek az Index cikkében.