Teljesen elveszíthetik ellátásukat a rokkantak, akik nem fogadják el a szakértői bizottság megállapítását.
Teljesen elveszíthetik ellátásukat a rokkantak, legalábbis az alaptörvény tervezett módosítása alapján csak a fogyatékosoknak járna garantált ellátás. Ez azt jelentené, hogy míg például az értelmi sérültek, a vakok, az autisták és a súlyosan mozgássérültek kaphatnának járadékot, a belső szervi problémákkal küzdők (azaz a rokkantak, így többek között a súlyosan cukorbetegek, a transzplantáltak, vagy bármilyen krónikus betegségben szenvedők) ellátását bármikor elvehetnék. Elképzelhető, hogy a kormány nem tudja, milyen különbséget takar a két fogalom, ezért a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége figyelmeztette a kabinetet. A szaktárcától már jelezték, "orvosolják" a problémát, de kérdés, hogy ezt valóban meglépik-e.
Eközben kiderült, azok a megváltozott munkaképességűek, akik fellebbeznek a felülvizsgálat eredménye ellen, társadalombiztosítási ellátás nélkül maradnak – írja a nepszava.hu portálja.
Akik nem fogadják el a szakértői bizottság megállapítását, és fellebbeznek, az eljárás végéig nemcsak az ellátásukat, hanem a társadalombiztosítási jogviszonyukat is elveszítik. A visszaminősítés után csak 45 napig él a TAJ kártya, ekkortól az orvosnál vagy a gyógyszertárban "piros lámpa" figyelmeztet arra, hogy hamarosan lejár az érvényessége. A 60. naptól pedig már csak az életmentő beavatkozásokra jogosít fel a kártya. Mindez azért van - magyarázta Hegedüs Lajos, a MEOSZ elnöke -, mert a fellebbezés alatt a régi ellátás már nem, az új pedig még nem jár a betegnek, így az ehhez kapcsolódó biztosításuk is hatályát veszti. Ez az állapot hónapokig tarthat, aki pedig bíróságra viszi az ügyét, akár egy évig is társadalombiztosítás nélkül maradhat.
A rokkantság és a fogyatékosság fogalmát is rögzíti majd az alaptörvény.