A magyar kutatók célja, hogy a mesterséges intelligencia segítségével állítsanak elő teljes testes MRI-felvételeket.
Első helyezést ért el két magyar fejlesztő az amerikai Children’s Tumor Foundation és az MIT Hacking Medicine által szervezett világversenyen. A verseny célja ritka betegségek gyógyítását vagy felismerését elősegítő informatikai megoldások kidolgozása volt. A támogatók között volt többek között a koronavírus elleni vakcinájáról ismert AstraZeneca, a philadelphiai gyermekkórház és a genetikus adatokkal dolgozó Varsome - írja a a hvg.hu.
A csapat tagjai, Ország-Krisz Axel és Vécsey Richárd Ádám, az I. típusú neurofibromatózis elleni küzdelmet választották. Mivel ez egy ritka betegség, nagyon kevés vizsgálati adat érhető el az orvosok és a kutatók számára, ami megnehezíti a kór elleni küzdelmet. Az általuk kidolgozott megoldás célja, hogy a mesterséges intelligencia segítségével állítsanak elő teljes testes MRI-felvételeket.
A jó minőségű végeredményért két egymással versengő neurális hálózat felel. Az egyik elkészíti a képeket, a másik azok minőségét ellenőrzi. Bármely eleme hibázik a rendszernek, abból mindkét mesterséges elme tanul – áll a magyar csapat által kiadott sajtóközleményben.
Az új megoldásnak köszönhetően a képek könnyedén továbbíthatók akár országok között is. És mivel nem betegektől származnak, nem sérülnek sem az egészségügyi, sem a védett adatok. A megoldás emellett más fejlesztőket is segíthet, hogy nagyobb adathalmazon tudjanak mesterségesintelligencia-alapú rendszereket tanítani.
További részletek a cikkben.