Főleg a magyarországi műtétek iránt érdeklődnek Romániában, EU-alapon.
Az uniós jogszabály tavaly októberben lépett életbe, és biztosítja, hogy az orvosi ellátás igénybevétele céljából másik EU- tagállamba utazó betegek ugyanolyan bánásmódban részesüljenek, mint az adott ország polgárai. Ha hazájukban joguk van egy adott ellátáshoz, a költségeket a saját országuk megtéríti. A direktíva értelmében a külföldi kezelés árát a beteg hazájában hasonló kezelésért felszámolt költségek szintjéig fedezi a biztosító – olvasható a Népszabadságban.
A román sajtó máris kiszúrta, hogy egyes kezelések Romániától nyugatabbra nemcsak minőségben, hanem árban is lekörözik a hazaiakat. Például Szegeden egy hátgerincsérvműtét alig több mint 4000 lejbe (300 ezer forintba) kerül, míg egy hasonló beavatkozásért egy bukaresti magánklinikán akár 9000 lejt is elkérnek. Igaz, hogy a biztosító csak 3600 lejt térít vissza a költségekből, de a különbség nem olyan nagy, hogy megérné vállalni az állami kórházban uralkodó, kedvezőnek éppenséggel nem mondható körülményeket.
A romániai páciensek érdeklődése a magyar egészségügyi szolgáltatás iránt nem megy újdonságszámba. A határ menti romániai megyékből régóta járnak át gyógykezelésre a szegedi vagy a debreceni kórházakba, főleg a fiatal nők. Nem véletlen, hogy a szülés felkerült arra a listára, amelyen az előzetes engedélyhez kötött külföldi gyógykezelések szerepelnek.