Bár sokan bíznak abban, hogy már az idén meglesz a védőoltás a Covid-19 ellen, a realitás sokkal inkább 2021, ha nem 2022.
Világszerte már majdnem másfélszáz olyan oltóanyagot vizsgálnak laboratóriumokban, állat-, vagy humán kísérletekben, amelytől azt remélik, hogy védettséget adhat az új típusú koronavírus ellen. A kutatók megfeszített munkája ellenére is kétséges, hogy még ebben az évben nagy tömegben hozzáférhető lesz a Covid-19 elleni védőoltás - írja a növekedés.hu.
A WHO összesen 147 védőoltás-jelöltet sorol fel a legfrissebb Covid-19-elleni oltóanyag listájában, ezek közül tizennyolc reménybeli vakcinát már klinikai körülmények között vizsgálnak. A legelőrehaladottabb stádiumban az Oxfordi Egyetem és a szintén brit Astra Zeneca Gyógyszergyár oltóanyaga van, ezzel már a 3. fázisú klinikai vizsgálatokat végzik, vagyis nagyszámú betegen tesztelik.
...
A tizennyolc legelőrehaladottabb fázisban lévő oltóanyag mellett további 129 lehetséges Covid-19 elleni vakcinán végeznek labor-, illetve állatkísérleteket, Egyiptomtól Indián át Japánig, ezek különféle működési elveken alapulnak.
A WHO még áprilisban több platformot is indított annak érdekében, hogy a tudósok bárhonnan hozzáférjenek a legújabb kutatási anyagokhoz, illetve, hogy évek helyett hónapokra rövidíthessék a sikeres vakcina- és gyógyszerfejlesztéshez szükséges időt. Az ENSZ pedig megállapodott a Világbankkal, hogy bárkié is legyen az érdem, hogy először sikerült hatékony és biztonságos vakcinát előállítania, közös erővel futtatják fel a világméretű gyártási kapacitást.
Hiába futnak azonban a kutatók versenyt az idővel és az új típusú koronavírus-járvánnyal, az oltóanyagok gyártása során még ilyen helyzetben sem lehet eltekinteni a szigorú minőségi és biztonsági előírásoktól. Ezért bár sokan bíznak abban, hogy akár már az idén meglesz a védőoltás a Covid-19 ellen, a realitás sokkal inkább 2021, ha nem 2022.
További részletek a cikkben.