• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Már az egyetemi klinikán sincsen elég szakorvos

Lapszemle Forrás: delmagyar.hu

Az elvándorlás oka egyértelmű: külföldön megkeresik az itthoni bérük többszörösét. 10 orvost vesztett idén a klinika.

Vegyük az egyik legkedveltebb célpontot, Németországot, ahová csak tavaly 195 magyar orvos érkezett. Egy pályakezdő nálunk 170 ezer forint körüli összegért dolgozik, ha ott áll munkába, havi másfél millió forintot vihet haza. Vannak, akik még ennél is többet. Itthon egy radiológus a legrosszabbul fizetett orvosok közé tartozik, ott viszont csúcskeresőnek számít. A szegedi klinikákról ebben az évben eddig összesen tíz orvos ment külföldre. Tavaly 9, tavalyelőtt 13. Tudományos célú kiküldetésre az utóbbi három évben nagyjából további tízen távoztak – írja a Délmagyarország Napilap cikke nyomán a delmagyar.hu portálja.

Összesen 820 orvos dolgozik a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban, a rezidensek száma pedig közel kétszáz fő. Pávics László megbízott elnökhelyettes szerint tehát ezek a számok elenyészők, a működésben nem okoz fennakadást az elvándorlás. Természetesen a jelenség ettől még okoz gondokat. A legtöbben a legrosszabbul fizetett – vagyis nem hálapénzes – szakterületekről távoznak: traumatológiáról, aneszteziológiáról. Arról, hogy idősebb vagy fiatalabb orvosok távoztak, és hogy kik jöttek helyettük, természetesen vannak adataink, de erre vonatkozóan aktuális statisztika nem áll most rendelkezésemre. Az azonban biztos, hogy új orvosokat alapvetően a külföldre távozottak pótlására veszünk fel – tette hozzá Pávics László.

Az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetben 70 orvos dolgozik – közülük tavaly négyen mentek el külföldre. A szakorvosokat nem tudjuk pótolni, mivel nincs jelentkező. Rezidensállásból azonban nyolcat is kaptunk, így létszámgondunk nincs – nyilatkozta Molnár Zsolt intézetvezető professzor. A traumatológián azonban folyamatosan küzdenek a szakorvoshiánnyal. Eleve 20 %-kal kevesebb az álláshelyünk, mint amennyit a minimumfeltételben megszabtak. Az utóbbi 10 évben pedig 9-10 szakorvos ment el tőlünk – tette hozzá Süveges Gábor főorvos. Főleg friss szakorvosok és szakorvosjelöltek távoznak, a pótlásuk nagyon nehéz. A most meghirdetett rezidensi állásokra összesen két jelentkező volt, közülük az egyik végül vissza is lépett – jegyezte meg a SZTE Traumatológiai Klinika tanszékvezető helyettese.

Legolvasottabb cikkeink