Az előző évben a karantén, a távolságtartás, a szigorú maszkhasználat visszafogta nemcsak a koronavírus, de a szokásos szezonális vírusok terjedését.
A HGYE elnöke, Havasi Katalin szerint az első járványhullám idején a gyerekek kevésbé voltak veszélyben, de már a delta variánsnál lehetett látni, hogy egyre inkább előfordulnak a kicsiknél komolyabb tünetek, a fertőzés miatti sokszervi gyulladás, vagy a posztcovid szindróma. A statisztikák azt mutatják, hogy az omikron is hasonló szerint az oltásnak az 5-11 éveseknél is ugyanolyan mellékhatásai lehetnek, mint a felnőtteknél, de a kisebb dózis miatt ezek kevésbé erősek. A gyermekorvos nem tud róla, hogy valakinél kiváltott volna például anafilaxiás sokkot gyerekek körében a vakcina - idézte az atv.hu.
Figyelmeztetett, hogy akut fertőzéssel, lázzal ne vigyük a gyerekeket oltásra, más betegségeknél, immunhiányos gyerekek esetében pedig az orvossal kell egyeztetni, milyen időszakban adható be a vakcina. Ugyanakkor különösen fontos, hogy a krónikus beteg gyerekek minél hamarabb védettséget szerezzenek.
Havasi Katalin szerint már szeptemberben tízéves csúcsot döntött a háziorvosok forgalma, az előző évben a karantén, a távolságtartás, a szigorú maszkhasználat ugyanis visszafogta nemcsak a koronavírus, de a szokásos szezonális vírusok terjedését is, így az immunrendszerünk elszokott ezektől a fertőzésektől. A kisgyerekek, akik közösségbe járnak, most megerősödött vírusokkal találkoznak. A koronavírusra is igaz, hogy ha mondjuk az influenzával egyszerre jelentkezik, akkor súlyosabb lefolyás várható - fejtette ki a szakember.