A koronavíruson átesettek nagyjából 30 százalékát érinti a poszt-covid szindróma, ami százezernél is több embert jelenthet itthon.
A budapesti Szent Ferenc kórházban több mint másfél éve foglalkoznak a koronavíruson átesettek maradványtüneteinek gyógyításával, hazánkban elsőként hoztak létre az ellátásukra szakosodott poszt-covid részleget, ami azóta is az ország legnagyobbjának számít, írja a borsonline.hu.
A koronavíruson átesettek nagyjából 30 százalékát érinti a poszt-covid szindróma, ami százezernél is több embert jelenthet itthon. Bár ma már az ország sok kórházában működik az ellátásukra szakosodott osztály, de mivel egyre többen szenvednek a gyógyultság után hetekkel, hónapokkal később is megmaradó panaszoktól, hosszú a várólista.
Három hétbe is telhet mire hozzánk bekerül valaki– mondta a Borsnak Toldy-Schedel Emil, a budapesti Szent Ferenc kórház főigazgatója, aki hozzátette: még olyanoknál is előfordulhatnak panaszok, akik enyhe tünetekkel estek át a fertőzésen.
– Náluk a mentális problémák, depresszió, alvászavar, „ködös agy”, nehézkes gondolkodás fordulhat elő. De minél súlyosabb tünetekkel esik át valaki a betegségen, annál a későbbi szövődmények is komolyabbak lehetnek. A tüdőgyulladásból felépülteknél, sokszor hegesedés marad hátra, később is, már negatív PCR-tesztnél tapasztalhatnak nehézlégzést, a teljesítőképesség csökkenését, intenzív terhelésre jelentkező légszomjat. Az indokolatlan hosszan fennálló fáradékonyság hátterében állhat szívelégtelenség, szívizom-, szívburokgyulladás. Egyeseknél súlyosabb neurológiai problémák is jelentkezhetnek, például poszttraumás stressz, tudatzavar, időseknél kialakulhat demencia vagy gyorsíthatja előrehaladását, sok gyermeknél komolyabb tanulási zavar léphet fel.