A kórházak államosítása nem oldotta meg az adósságállomány-növekedés problémáját.
Ismét riasztóan magas, már 58,6 milliárd forintra rúg a hazai kórházak adóssága, ráadásul ennek közel felét mindössze tíz kórház halmozta fel – derül ki a Magyar Államkincstár (MÁK) friss adataiból. A tavalyi, 60 milliárd forintos adósságkonszolidáció után tehát megint gödörben vannak az egészségügyi intézmények, amelyek az év végi kasszakisöpréstől várhatják helyzetük javulását- írta az mno.hu.
– Legalább 150 milliárd forintos pluszforrással kellene évente számolni ahhoz, hogy a kórházak eladósodása elkerülhető legyen – erről a múlt héten, a Konzílium az egészségügy helyzetéről című Jobbik-rendezvényen beszélt Gilly Gyula egészségügyi szakértő.
Mint mondta, tíz éven át volt egy beszállítócég igazgatója, és ez idő alatt szinte „üzemszerűen" írta alá a kórházigazgatóknak azokat a megállapodásokat, amelyek átütemezik a felgyűlt adósságok kifizetését. Gyakran két-három évvel korábban lejárt tartozásokat kellett újra meg újra átütemezni. A beszállítóknak szerinte két lehetősége van Magyarországon: vagy kivonulnak a piacról, vagy a játékszabályok szerint játszanak, ami azt jelenti, kiszámíthatatlanul hosszú ideig várhatnak arra, hogy kifizessék a számláikat.
Idén Kovács László egészségügyért felelős üzletfejlesztő írt átfogó tanulmányt arról, mi lehet az oka annak, hogy folyamatosan jelen van a rendszerben a kórházak adóssághalmozása, és az intézményeknek egyre nehezebb kigazdálkodniuk a működési költségeket. A szakértő, aki korábban dolgozott az Állami Egészségügyi Ellátó Központban, a Szegedi Tudományegyetemen és a debreceni Kenézy-kórházban is, úgy véli, a 2009–2015-ös időszakban több mint 50 milliárd forint értékben romlott a fekvőbeteg-ellátók gazdasági pozíciója, ami magyarázat lehet a hiány jelenlegi szintjére.